sucicegi.gen.tr https://www.sucicegi.gen.tr Su Çiçeği, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sucicegi.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Mon, 18 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Yüzdeki Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer https://www.sucicegi.gen.tr/yuzdeki-su-cicegi-izleri-nasil-gecer.html Sun, 18 Nov 2018 19:35:50 +0000 Yüzdeki Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer, Genellikle çocuklarda sık sık ortaya çıkan su çiçeği hastalığı toplumumuzda sıklıkla rastlanılan, ağır belirtileri olmayan virüs bulaşması sonucu yakalanılan bir hastalık tür Yüzdeki Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer, Genellikle çocuklarda sık sık ortaya çıkan su çiçeği hastalığı toplumumuzda sıklıkla rastlanılan, ağır belirtileri olmayan virüs bulaşması sonucu yakalanılan bir hastalık türüdür. Bu hastalığın meydana gelmesinde etkili olan virüs türü varicella zoster adındaki virüs türüdür. Bu virüsün bulaşması ile birlikte su çiçeği hastalığı ve zona rahatsızlığı meydana gelme ihtimali oldukça yüksektir. Su çiçeği rahatsızlığı bu bahsetmiş olduğumuz varicella zoster virüsünün birinci enfeksiyonu olup çocukluk çağında meydana gelen hastalıklardan birisidir. Zona hastalığı ise su çiçeği rahatsızlığı neticesinde çocuklarda meydana gelen bu durum ilerleyen süreçlerde ( yetişkinlik ya da ihtiyarlık çağlarında) ortaya çıkması muhtemel olan bir rahatsızlık türüdür. Bedenin bütün kısımlarında meydana gelmesinin yanı sıra özellikle de yüzdeki izleri ile en çok tanık olduğumuz hastalık türüdür. Bunun içinde Yüzdeki Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer iyi bilmek gerekir. Aksi halde yüzümüzün çevresinde geri dönüşü olmayan rahatsızlıklar söz konusu olabilir.

Yüzdeki Su Çiçeği İzleri 

Bedende bir takım bilindik döküntülerin oluşmasından birkaç gün öncesinde görülen iştahsızlık, halsizlik ve hafif ateş çıkması durumu başlangıç itibariyle ortaya çıkan belirtiler arasındadır. Ancak asıl rahatsızlığın belirtileri deride meydana gelen döküntülerin oluşmasıdır. Su çiçeği rahatsızlığının belirtileri arasında yer alan ve deride oluşan döküntüler aynı şekilde yüz ve çevresinde de meydana gelmektedir. Bu bahsetmiş olduğumuz döküntüler öncelikle pembe deri kısmında kabarık bir şekilde kendini göstermektedir. Üzerinden birkaç saat geçmesi halinde kırmızı renkte içi sıvı dolu halde bir biçim alır. Bu döküntüler kolayca yırtılabilir. İçinde yer alan berrak haldeki sıvı 12- 24 saat arasında bulanıklaşır. Üst kısmı kabuk bağlayarak kahverengi pullar halinde bedenden düşerek ayrılır. Bu olayın meydana gelmesi yani oluşum evresi kendiliğinden gerçekleşmesi halinde herhangi bir sorun teşkil etmez. Yüzdeki Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer sorusuna kendiniliğinden geçer cevabını vermek mümkündür. Bu sayede yüzde herhangi bir iz meydana gelmez. 

Yüzdeki Su Çiçeği İzleri Nasıl GeçerYüzdeki Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer

Yüzümüzde meydana gelen su çiçeği izlerinin kendiliğinden geçmesini beklemeyerek patlatırsak eğer iz daha kalıcı olur. İlk olarak ortaya çıkan döküntüler 3-4 gün içerisinde geçerken bu durum sebebi ile tekrardan çıkmaya başlar. Bu sebepten ötürü yüzde birkaç farklı noktada döküntüler aynı anda meydana gelir. Bu durum ise rahatsızlığın su çiçeği hastalığından önemli bir farkıdır. Çünkü çiçek hastalığındaki izler aynı anda çıkıp aynı anda dökülür ve kaybolur. Burada amaç döküntülerin kaşınmamasıdır. Bu sayede bedenin birçok yerindeki ve özellikle yüzdeki su çiçeği izleri kendiliğinden çok rahat bir şekilde geçmektedir.

Bunun yanı sıra birtakım bitkisel otlar, şifalı bitkiler ve merhemler kullanmak da yüzdeki su çiçeği izlerini yok etmede oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle fesleğen çiçeği, meyan kökü, menekşe bitkisi, aslanağzı gibi bitkilerin kurutularak çay haline getirilip içilmesi oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra yüzünüze çok daha rahat bir şekilde uygulayabileceğiniz merhem ve kremler sayesinde de çok rahat bir şekilde su çiçeği izlerini yok edebilirsiniz.

Unutulmaması gereken en önemli husus ise Yüzdeki Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer konusunda kesinlikle uzman bir hekime danışmak ve muayene olmak ilk yapılması gereken durumdur. Özellikle olumsuz bir durum ile karşılaşıldığı zaman ihmal edilmeden doktora gidilmesi gerekir. 
]]>
Gözde Su Çiçeği https://www.sucicegi.gen.tr/gozde-su-cicegi.html Sun, 18 Nov 2018 22:09:01 +0000 Gözde Su Çiçeği, Su çiçeği rahatsızlığı genellikle çocuk yaşlarda meydana gelen bir şikayet durumu olup günümüzde pek tehlikeli bir yanı kalmamaktadır. Zira yapılmış olan suçiçeği aşısı sayesinde bu şikayette Gözde Su Çiçeği, Su çiçeği rahatsızlığı genellikle çocuk yaşlarda meydana gelen bir şikayet durumu olup günümüzde pek tehlikeli bir yanı kalmamaktadır. Zira yapılmış olan suçiçeği aşısı sayesinde bu şikayetten kurtulmak oldukça kolaydır. Su çiçeği hastalığı bütün bedende meydana gelen bir şikayet olup su kabarcıkları halinde kabukların oluşması ile meydana gelmektedir.

Su çiçeği rahatsızlığı nedeni ile meydana gelen enfeksiyonun virüsü ortaya çıktıktan sonra tahmini olarak 15 gün içerisinde yayılmaktadır. Bedende suçiçeği virüsü ile birlikte bilindik döküntülerin yaşanması ile birlikte halsizlik, hafif ateş çıkması, iştahsızlık gibi başlangıçta oluşan belirtileri söz konusu olmaktadır.  Gözde su çiçeği çıkması halinde deride hastalıktan kaynaklanan belirtilerden birisi olan döküntülerin yaşanması halinde kendini gösterir. Bu meydana gelen döküntüler doğrultusunda öncelikle pembe rengine yakın kırmızı haldeki deride kabarmalar başlar. Birkaç saatin geçmesi ile birlikte göz ve çevresinde (burun ve yanaklarda dahil olmak üzere) kırmızı renkte olan içi sıvı halde dolu bir şekil almaya başlar. Bu döküntüler oldukça kolay bir biçimde yırtılması söz konusudur. İçinde yer alan berrak haldeki sıvı ile 12 saat ile 24 saatin geçmesi ile birlikte bulanık hale gelir. Üst kısmında ise kabuk bağlaması sonucunda kahverengine yakın olan koyu renkteki pullar halinde deriden dökülmeye başlar.

Gözde Su Çiçeği

Gözde Su Çiçeği Sonucu Oluşan Rahatsızlıklar

Gözde su çiçeği çıkması halinde bu kabarıkların kendiliğinden geçmesi beklenir ise bu izlerin kaybolması geç de olsa mümkündür. Ancak içi sıvı halde bulunan keseciklerin patlatılması halinde bir takım izlerin kalması söz konusudur. Özellikle göz ve çevresinde patlatılan kesecikler gözün yapısına zarar verip ilerleyen süreçlerde olumsuz sonuçlar doğurmasına neden olmaktadır. Bu durum beraberinde gözde rahatsızlıklara ve problemlere neden olabileceği gibi geri dönüşü mümkün olmayan hastalıkları da beraberinde getirebilir.

Çiçek hastalığında meydana gelen döküntüler aynı anda meydana gelip yine aynı anda ve aynı zaman dilimi içerisinde kendiliğinden kaybolduğu gözlemlenmiştir. Yani bir döküntünün yaşı diğer döküntü ile aynı zaman içerisinde gerçekleşir ve kaybolur. Bu döküntüler özellikle de yüzde ve yüzün çevresinde meydana gelir. Yüzde meydana gelen su çiçeği rahatsızlığı aynı zamanda göz ve çevresinde de meydana gelme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durum belki de en tehlikeli olan ve ne rahatsız edici bir durum olup bir an önce önlem almak en doğru çözüm olacaktır. Bütün bu durumların yaşanması halinde sizin yapmanız gereken bu döküntüleri kesinlikle kaşımamanız gerekir. Aksi halde birçok sorun yaşamanız ve ilerleyen süreçlerde gözünüzde oldukça önemli rahatsızlıklar söz konusu olabilir.

Gözde su çiçeği çıkması sonucunda göz görmeleri sorunu yaşanması mümkündür. Bunun yanı sıra bulanık görme hali ile göz kızarıkları söz konusu olabilir. Böyle bir durumda gözlerimizin kaşınması mümkündür. Ancak asla kaşınmaması gerekir. Kendimize hakim olup böyle bir olay meydana gelir gelmez tedbir almanız gerekmektedir.

Gözde Su Çiçeği Çıkması Sonucu Yapılması Gerekenler

Göz ve çevresinde meydana gelen su çiçeği rahatsızlığı sonucunda yapılması gereken ilk şey hiç vakit kaybetmeden alanında uzman bir hekime başvurmak gerekir. Aksi halde geri dönüşü olmayan hastalıkların baş göstermesi söz konusudur. Bunun için bu rahatsızlığa maruz kaldığımız an ilk yapmanız gereken şey en yakınınızdaki sağlık ocağına danışmanız gerekir. Bunun yanı sıra ciltte meydana gelen kızarıklara ve morarmalar karşı ve su çiçeği rahatsızlığına karşı kesinlikle uzman bir cildiye doktoru aranması gerekir. Bunun yanı sıra sıcak su banyosu yapmak da iyi gelecektir. Ancak kesinlikle kaşınma durumunun yaşanması halinde kesinlikle kabarcıklara dokunmamalıyız. Hastalık zaten kendi]]> Su Çiçeği Duası https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-duasi.html Mon, 19 Nov 2018 10:57:47 +0000 Su Çiçeği Duası, Karamuk da denilen bulaşıcı, selim seyirli, daha çok çocuklarda görülen karakterize bir hastalıktır. Bu hastalığın sebebi virüstür. Bu virüs doku kültürlerinde üreme gösterir ve organizmaya solunum yolu Su Çiçeği Duası, Karamuk da denilen bulaşıcı, selim seyirli, daha çok çocuklarda görülen karakterize bir hastalıktır. Bu hastalığın sebebi virüstür. Bu virüs doku kültürlerinde üreme gösterir ve organizmaya solunum yoluyla giriş yapar. Organlarda çoğalır ve kan dolaşımına karışır ve bununla birlikte bazen akciğere bazen de deriye yerleşir. Kuluçka dönemi 12-16 gün arasında değişmektedir. Yüksek ateşle başlar yaklaşık 24 saat içinde pembe renkli döküntüler oluşmaya başlar. Döküntüler en fazla gövde kısmında yer alır. Kırmızı ve kabarıktırlar. Oluşan bu kabarcıkların içi birkaç saat içinde sıvı dolu baloncuk haline gelir. Baloncuk içindeki sıvı yaklaşık iki gün sonunda bulanıklaşır bir süre sonra kurur ve kabuk tutmaya başlar. Daha sonra pullar halinde dökülür ve iz bırakmaz. Hastalık çok nadir şartlarda orta kulak iltihabına ya da yılancık hastalığına dönüşebilir. Bu virüs yetişkinlerde de zatürreye yol açabilir. Özel bir tedavisi bulunmamaktadır. Enfeksiyon kapmasına karşılık önlem için antibiyotik verilebilir. Fakat bu hastalığın daha rahat geçirilebilmesi için bazı dualarda bulunmaktadır. Hz Aişe radıyallahu anh rivayete göre Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem kendilerine bir hasta getirildiği zaman şöyle dua ederlerdi:


Su Çiçeği DuasıTürkçe okunuşu: Ezhibil-be'se rabben'nasi eşfi ve enteş'şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame

Anlamı: Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi. Şifa ver çünkü şifa verici sensin. Senin verdiğin şifadan başka şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki hiçbir hastalık bırakmasın.

Yine bunlara ek olarak su çiçeği duası olarak şifa ayetleri okunabilir, hatta suya okunup içirilebilir. Şifa ayetleri şunlardır: 
 • Tevbe 14
 • Yunus 57
 • İsra 82
 • Nahl 69
 • Şuara 80
 • Fussilet 44
]]>
Rüyada Su Çiçeği Çıkarmak https://www.sucicegi.gen.tr/ruyada-su-cicegi-cikarmak.html Mon, 19 Nov 2018 16:49:03 +0000 Rüyada Su Çiçeği Çıkarmak, Salih ve iyi niyetli bir eşe, duygusal hayatta yaşanacak önemli gelişmelere, alın teri ile elde edilecek helal ziynete, sağlıklı ve mutlu bir hayata, iş hayatında güzel adımlar atıp başarının a Rüyada Su Çiçeği Çıkarmak, Salih ve iyi niyetli bir eşe, duygusal hayatta yaşanacak önemli gelişmelere, alın teri ile elde edilecek helal ziynete, sağlıklı ve mutlu bir hayata, iş hayatında güzel adımlar atıp başarının artacağına, önemli yatırımlar yapmaya, cömert insanlarla karşılaşmaya, aile içinde yaşanacak olan huzur ve refaha, hatırı sayılır ve sadık bir kimse olunacağına, dert ve sıkıntıların çözülmesine ve feraha çıkmaya delalet eder.  

Bazı yorumculara göre rüyada su çiçeği çıkarmak, tatlı dilli ve yumuşak başlı yaşlı bir kimseye, rüya sahibinin baba tarafından akrabalarından duyacağı hayırlı ve müjdeli haberlere, gelecekte yaşanacak bolluk ve berekete, aile büyüğünden alınacak olan yüklü mala, eş ile yaşanacak mutlu bir geleceğe, dost ve akrabalarla birlikte güzel ve bol muhabbetli günler geçirmeye, maddi açıdan feraha çıkıp rahatlamaya ve hayatının geri kalanında sürekli güzel günler yaşayacağı bir dost ile karşılaşmaya yorumlanır.

Diğer rüya yorumcularına göre ise rüyada su çiçeği çıkarmak, rüya sahibinin yaşayacağı elem ve tasaya, yakın çevre tarafından hor görülüp dışlanmaya, itibar ve saygınlığın azalmasına, güzellik ve değerinin eksilmesine, su çiçeğinin seyrek veya sık olması ise eksikliğin derecesine göre tabir edilir. Su çiçeğinin iz bırakması ise, olumsuz olaylar ile karşılaşmaya ve rüya sahibinin bu olaylardan hayat boyu etkileneceğine izlerin zamanla kaybolması, yeniden itibar ve şeref sahibi olmak ile tabir edilir.

Rüyada Su Çiçeği ÇıkarmakRüyada bir başkasının su çiçeği çıkarması, yaşanan sıkıntıların son bulacağına, hanenin çoğalacağına, yeni arkadaş ve çevre sahibi olmaya, büyük bir aşk yaşamaya, adil ve kuvvetli bir eş sahibi olmak anlamına gelir. Rüyada çocuğunun çıkarması, gelecekte feraha çıkmaya, maddi kazancın artacağına, verilen sözlerin tutulmasına, büyük yatırımlarda bulunup iyi yerlere gelmeye, sosyal ilişkileri kuvvetlenmesine, iş hayatında itibar kazanmaya, kazanılacak başarılara, güzel bir haber alıp mutlu olmaya, sevinç ve gülmeye, doğru yola yönelip manevi kuvvetlendirmeye ve güzel dostluklara işaret eder.
]]>
3 Aylık Bebekte Su Çiçeği https://www.sucicegi.gen.tr/3-aylik-bebekte-su-cicegi.html Tue, 20 Nov 2018 16:20:15 +0000 3 aylık bebekte su çiçeği:  ateşli ve tehlikeli bir enfeksiyon hastalığıdır. 3 aylık bebekte su çiçeği  aşısı henüz yapılmamış olur ve su çiçeği çıkması daha aşılanmadıkları için daha ağır ve prob 3 aylık bebekte su çiçeği:  ateşli ve tehlikeli bir enfeksiyon hastalığıdır. 3 aylık bebekte su çiçeği  aşısı henüz yapılmamış olur ve su çiçeği çıkması daha aşılanmadıkları için daha ağır ve problemli geçecek bir evredir. Su çiçeği bebeklerde varisella zoster adı verilen bir virüs tarafından meydana gelen ateşli bir enfeksiyon hastalığıdır. Bebeğinizin vücuduna her yoldan girebilir ve organlar içerisinde ortalama 15 gün içerisinde ürer. 3 aylık bebekte su çiçeği gözlemlendiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Su çiçeği vücutta kendini 10 ile 15 gün içerisinde belli eder ve bebeğin vücudunda kızarık içi su dolu kabarcıklar belirmeye başlar. Su çiçeği hastalığının bebeğin vücudundaki kuluçka süresi 16 ile 18 gün arasındadır. Bu süre bittikten sonra bebek yavaş yavaş hastalığı üzerinden atmaya başlar. Su çiçeği virüsü havada 1-2 saat canlı kalabilen ve hızla çoğalan bir virüs çeşididir. Daha çok çocuklarda gözlemlenen su çiçeği hastalığı çoğu zaman bebeklerde tehlike arz etmektedir. 3 aylık bebeklerde vücut henüz direnç kazanmadığı için bebeklerde tehlikeli olabilir. 3 aylık bebek sahibi olan anneler su çiçeği hastalığı geçiren çocukların yanında bebeklerini bekletmemelidir. Çünkü su çiçeği bulaşıcı bir hastalıktır. Virüslerden kaynaklı bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği bebekler açısından hem tehlikeli hemde zorlu bir süreçtir. Su çiçeği temas yoluyla da bulaşır. Su çiçeğinde bebeğin vücudunda oluşan içi su dolu kabarcıklar önce 1 yada 2 tane vücutta gözlemlenir daha sonra vücutta çoğalmaya başlar. İçi su dolu kabarcıklar 5 -6 gün içerisinde kabuklanarak kurur ve bulaşıcı etkisini kaybetmeye başlar. Su çiçeği daha çok çocukluk döneminde geçirilir ve hayatta bir kere su çiçeği geçirildiği söylenmektedir. Su çiçeği virüsü olarak bilinen varisella zoster  kişiden kişiye hapşırma öksürme gibi havaya dağılan virüsler aracığıyla vücuda yayılmaktadır. Su çiçeği dünyada en çok görülen döküntülü hastalıktır.
 
3 Aylık Bebekte Su Çiçeği3 aylık bebeklerde su çiçeği belirtisi:
 • ciltte döküntüler
 • kaşıntı
 • vücutta içi su dolu kabarcıklar
 • baş ağrısı
 • iştah kaybı
 • karın ağrısı
 • bebeğin dalgın ve ağrılı uyuması
3 aylık bebeklerde su çiçeği tedavisi:

3 aylık bebeğin vücudunda virüsten dolayı ateş oluşur bunun için ateş düşürücü şuruplara her zaman ihtiyaç duyulur. Kaşıntı ve döküntüleri önlemek için ise bebeğin gözlemlendiği doktor tarafından çeşitli losyon ve kremler tavsiye edilecektir.Su çiçeği belirtileri arasında olan kırmızı içi su dolu kabarcıkları kesinlikle patlatılmamalıdır. Su çiçeği ateşli bir hastalık olduğu için bebeğe ılık duş aldırmanız iyi gelebilir. Vücut kesinlikle liflenmemelidir. Bebeğin vücudunu liflemek oluşan içi su dolu kabarcıkları patlatabilir yada yara kabuklanmışsa yarayı kaldırabilir. Bunun için sakıncalı bir durumdur. 3 aylık bebekte su çiçeği gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden uzman yardımına baş vurulmalıdır. Bebeğiniz su çiçeği geçiren bir kişi ile karşılaştığında 3 gün içerisinde su çiçeği aşısı uygulanabilir ve koruyucu etki taşıyabilir. 
]]>
Su Çiçeği https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi.html Wed, 21 Nov 2018 09:01:13 +0000 Su Çiçeği, tıpta variceella  zoster denilen virüsün sebep olduğu vücutta küçük kırmızı kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan yorgunluk, halsizlik ve ateş ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Su Çiçeği, tıpta variceella  zoster denilen virüsün sebep olduğu vücutta küçük kırmızı kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan yorgunluk, halsizlik ve ateş ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Bu kırmızı kabarcıklar ilk olarak yüzde veya gövdede ortaya çıkar ve çoğunlukla çocuklarda görülür. 

Su Çiçeği Nasıl Oluşur

Varisella zoster adı verilen bu virüs havada 1-2 saat canlı kalabilen ve hızla çoğalabilen bir virüstür. Hasta olan kişinin öksürmesi ya da hapşırmasıyla havaya yayılan bu virüs diğer kişilerin bu havayı solumasıyla bulaşmış olur. Bu virüsün diğer bireye bulaşması ile birlikte ilk 4 gün içinde bulaşan virüs üst solunum yoluyla lenf bezlerine yerleşir ve burada çoğalmaya başlar. 7. günde başta karaciğer ve dalak olmak üzere diğer organlara da yayılarak çoğalmaya devam eder. 14. günde hastada baş ağrısı, ateş, karın ağrısı ve halsizlik gibi belirtilerle vücudunda kırmızı kabarcıklar ortaya çıkmaya başlar.

Su çiçeği Tedavisi

Eğer su çiçeği geçiren kişinin bağışıklık sistemi normal olarak çalışıyorsa kaşıntı ve bu bakterinin neden olacağı enfeksiyonu önlemek için bir tedavi uygulanır. Kaşıntı az olursa losyon şeklinde eğer fazla ise hap şeklinde tedavi başlatılır. Bunun yanında temizlik kurallarına dikkat edilmelidir, eller daha sık yıkanmalı tırnak uzatılmamalıdır. Eğer ateş yüksekliği de görülürse ateş düşürücü ilaçta kullanılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Çocuklarda ateş düşürücü ilaç olarak kesinlikle aspirin kullanılmaması gerekmektedir. Kullanılması halinde reye sendromu ortaya çıkma olasılığı çok yüksektir. Reye sendromu ise karaciğer yağlanmasına bağlı olarak ortaya çıkan ciddi bir fonksiyon kaybı meydana getirir. Bu kayıp sonucunda bilinç değişikliğiyle birlikte hasta komaya girebilmekte hatta daha kötüsü hayatını da kaybedebilmektedir.

Su ÇiçeğiSu Çiçeğinin Bulaşma Yolları

Su Çiçeği bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşma süresi vücutta kırmızı kabarcıklar çıkmadan 1-2 gün önce başlar ve bütün kabarcıklar kabuklaşıncaya kadar hastalık süreci devam eder. Doğrudan temas veya hava yoluyla, hasta olan kişinin hapşırmasıyla ya da öksürmesiyle kolayca bulaşır. Su çiçeği kış mevsimi sonu ilk bahar başlangıcında çok sık görülür.

Su Çiçeğinden Korunma Yolları

Su çiçeği geçiren hasta ile temas edilmemelidir. Bu hastalık genellikle çocuklarda görüldüğü için çocuklar bu hastalığı atlatana kadar okula gönderilmemelidir. Bu hastalıktan korunma yollarından biri de aşıdır.BU aşı 13 ayı dolduran bebeklerde yapılmaktadır. Fakat bu aşıda tek doz yeterli değildir o nedenle 5-6 yaşında tekrardan aşı yapılmalıdır. Bu aşının bazı basit yan etkileri vardır. Aşı yerinde kızarıklık ağrı ya da sertlik olabilmektedir.

Su Çiçeği Tekrar Eder mi

Bu hastalığı bir kere geçirince vücut buna yaşam boyu bağışıklık kazanır fakat virüs uyku halinde kalıp yetişkinlerde herpes zoster (zona) olarak ortaya çıkabilir. Su çiçeği geçiren herkes zona geçirme riskide taşımaktadır. Su çiçeği geçirirken vücuda alınan virüs hasta iyileştikten sonra sinir uçlarına yerleşir ve burada sessiz kalır. 50'li yaşlarda bu virüs yeniden aktif hale gelir ve zona adı verilen ağrılı ve tek taraflı döküntü halinde ortaya çıkar. Önceden su çiçeği geçirmemiş birisi zona hastalığı geçiren birisine yaklaşırsa onunla temasta bulunursa bu kişinin su çiçeği geçirme olasılığı yüksektir. Ama zona hastalığı doğrudan doğruya bulaşıcı bir hastalık değildir.
]]>
Yetişkinlerde Su Çiçeği https://www.sucicegi.gen.tr/yetiskinlerde-su-cicegi.html Wed, 21 Nov 2018 14:27:54 +0000 Yetişkinlerde Suçiçeği, çok sık olmasa da zaman zaman karşılaşılan bir durumdur. Su çiçeği viral bir hastalık olduğu için genellikle bulaşma yolu ile başlar ve hastalık ilk haftasında semptomatik belirti göstermez. Yetişk Yetişkinlerde Suçiçeği, çok sık olmasa da zaman zaman karşılaşılan bir durumdur. Su çiçeği viral bir hastalık olduğu için genellikle bulaşma yolu ile başlar ve hastalık ilk haftasında semptomatik belirti göstermez. Yetişkinlerde suçiçeği, çocuğu olanlarda daha sık görülebilir. Özellikle çocukluk çağında suçiçeği geçirmemiş kişiler kendi çocukları veya etrafındaki çocuklar sayesinde kontamine olabilir. Suçiçeği hayat boyunca bir defa görülen bir hastalıktır. Son yıllarda çok sık rastlanmasa da özellikle okul çağındaki çocuklarda salgın olarak başlayabilir ve suçiçeği kapan çocuk evdeki diğer aile fertlerine bulaştırabilir. Erişkinlerde suçiçeği çocuklardan daha zor atlatılacağı için dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Yetişkinlerde Suçiçeği Belirtileri:

Yetişkinlerde suçiçeği, bulaştıktan sonra hastalığa işaret eden karakteristik belirtiler ilk bir hafta içinde pek kendini göstermez. Hastalığa tanı koymak çoğunlukla bulaşmadan bir hafta sonrasında mümkün olur. Başlıca belirtiler;
 • Ateş
 • Halsizlik ve uyku hali
 • Bulantı kusma ve titreme nöbetleri
 • Göbek hizasından başlayıp tüm bedene yayılan kaşıntılı içi dolu kızarıklıklar
 • Baş ve eklem ağrıları
Belirtiler sıradan bir nezle gibi başlayıp hızla ilerleyebilir. Suçiçeği viral bir hastalık olduğu için yüksek ateş en çok dikkat edilmesi gereken semptomdur. Yetişkinlerde suçiçeği, vücutta oluşturacağı döküntüler, kaşıntı ve şiddetli ateş yüzünden hayatı etkileyebilen bir hastalıktır. Dikkat edilmez ve kızarık bölgeler kaşınır ve kanatılırsa sonrasında ciltte iz bırakabilir.

Yetişkinlerde Su ÇiçeğiYetişkinlerde Suçiçeği Tedavisi:

Yetişkinlerde suçiçeği, hastalığın semptomatik belirtilerine karşı tedavi uygulamak mümkündür. Hastalık hafif seyrediyorsa eklem ve baş ağrıları için bir ağrı kesici kullanmak ve kaşıntılı bölgeler için sadece losyon uygulamak yeterlidir. Bol istirahat etmek, bol sıvı tüketmek ve hastalık geçene kadar evde vakit geçirmek kişiyi rahatlatacaktır. Suçiçeğinin nekahat süresi genelde 21 gündür. 

Yetişkinlerde suçiçeği bazen başka hastalıklara zemin hazırlayabilir. Ateş yükselmesi ve bedenin direncinin düşmesi ile, pnömoni, akciğer ödemi, artrit, menenjit, optik nevrit, larenjit, vulvit gibi ciddi hastalıkların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Yetişkinler suçiçeği kapmışsa mutalak bir hekime başvurmalıdır. Suçiçeğinin tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılır fakat suçiçeği ile başka hastalıklar başlamış ise hekim gerek görür ise, antibiyotik veya antibakteriyel ilaçlar önerebilir. Yetişkinlerde önemli olan ateşi düşük seyirde tutmaktır. Kaşıntılı bölgeler için antiseptik kullanmak, kaşıntının hızını azaltabilir.
]]>
Su Çiçeği İzi https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-izi.html Thu, 22 Nov 2018 12:19:42 +0000  Su Çiçeği İzi, Su çiçeği her yaş çocukta, çocukluk çağında geçirmeyen kimselerde ise, yetişkin yaşlarında görülebilen virüs kaynaklı ve son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık yakın temas v
 Su Çiçeği İzi, Su çiçeği her yaş çocukta, çocukluk çağında geçirmeyen kimselerde ise, yetişkin yaşlarında görülebilen virüs kaynaklı ve son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık yakın temas ve solunum yolu ile bulaşır. Hastalık esnasında vücudun her tarafında hatta kulak içlerinde göz kapaklarında vücudun her tarafında içi su dolu kabarcıklar görülür. Bu kabarcıkların bazıları sivilce görünümlü bazıları su dolu bazıları ise, iltihaplı olabilir. Hastalık etkisini kaybetmeye başlatınca bu su kabarcıkları yok olmaya başlar. Eğer çocuk laftan anlamayacak kadar küçük ise bu su keselerini kaşır veya koparırsa cildinde derin izler bırakmasına neden olur. Su çiçeği geçiren her insanda mutlaka su çiçeği izine rastlamak mümkündür çünkü bu izler tıpkı yara izi gibi pek geçmesi mümkün olmayan izlerdir. Su çiçeği izi kalmasını istemiyorsanız bunun için hastalık esnasında çocuğun kaşımasına engel olmak su çiçeği izi sahibi olmamanın en iyi yoludur. 

Su çiçeği  izi oluşmasını önlemek için alınması gereken tedbirler,
 • Su çiçeği kabarcıkları çok fazla kaşıntıya sebep olur. Bu nedenle hastalık esnasında kaşıntıyı önlemek için doktorun tavsiye edeceği bazı ilaçlar kullanılmadır. 
 • Çocuğun özellikle yüz bölgesindeki kabarcıkları kaşımasına kesinlikle izin verilmemelidir.
 • Kabarcıklar üzerine kaşıntıyı yatıştırma amaçlı, limon, sirke yada benzeri şeyler kesinlikle sürülmemelidir.
 • Hastalık esnasında çocuğun tırnakları sürekli kısa tutulmaya çalışılmalıdır.
 • Eğer kabarcıklar iltihaplı yaraya dönüşmüş ise, hemen doktora baş vurulmalıdır. Çünkü bu durum hastalığın tehlikeli bir boyuta girdiğinin habercisi olabilir. Ayrıca kabarcıklar iltihaplandığında yara halini alacağı için iz kalmasını önlemek daha zor olacaktır. Doktorun tavsiye edeceği antiseptik kremler faydalı olacaktır.
 • Su çiçeği  izi oluşmasına neden olan kabarcıklar tedbir alındığı takdirde kesinlikle iz bırakmayacaktır. Yaraları koparmak soymak ömür boyu kalıcı izlere neden olabilir.
Su Çiçeği İziSu çiçeği izi nasıl geçer

Su çiçeği izi tıpkı yanık izleri gibi geçmesi zor olan izlerdir. Bilinen kesin bir çaresi yoktur. Yalnız çok derin olmayanları doktorun tavsiye edeceği bazı kremler sayesinde düzelebilir.
]]>
Yeni Doğan Bebeklerde Su Çiçeği https://www.sucicegi.gen.tr/yeni-dogan-bebeklerde-su-cicegi.html Fri, 23 Nov 2018 11:59:40 +0000 Yeni doğan bebeklerde su çiçeği, Yeni doğan bebeklerde su çiçeği bebeğe henüz su çiçeği aşısı yapılmadığı için çok daha ağır ve tehlikeli bir süreç teşkil etmektedir. Su çiçeği son derece bulaşıcı ve ateşli b Yeni doğan bebeklerde su çiçeği, Yeni doğan bebeklerde su çiçeği bebeğe henüz su çiçeği aşısı yapılmadığı için çok daha ağır ve tehlikeli bir süreç teşkil etmektedir. Su çiçeği son derece bulaşıcı ve ateşli bir hastalık türüdür. Yeni doğan bebekler dahil olmak üzere her yaştan bireyde su çiçeği görülebilir çünkü su çiçeği bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Su çiçeği varisella zoster adında bir virüstür ve bu virüs bebeklerde yetişkin insanlara göre vücutta daha çok ateşe sebep olmaktadır. Bebeklerde ateşli hastalıklara çok dikkat edilmelidir. Yeni doğan bebeklerde su çiçeği virüsü taşıyan bireylerden olabildiğince uzak tutmak yapılabilecek en doğru davranıştır. Bunun sebebi hem hastalığın bulaşıcı olması hemde varisella zoster yani su çiçeği virüsü havada 1-2 saat canlı kalabilen ve hızla çoğalan bir virüs olmasıdır. Yeni doğan bebeğinize su çiçeği virüsü hapşırma ve öksürme yoluyla veya havaya dağılan virüsü soluma yoluyla bulaşabilir. Bu durumdan dolayı su çiçeği geçiren hasta yeni doğan bebeğin odasına bile girmemelidir çünkü bebek henüz aşı olmamıştır. Bebeğin su çiçeği geçirmesi tehlikeli durumlara yol açabilir. Su çiçeği aşısı bebeklerde 1 yaşından sonra yapılmaktadır. Su çiçeğinin vücuttaki kuluçka süresi 15-16 gündür. Su çiçeğinde vücutta oluşan döküntüler yani kırmızı içi su dolu kabarcıklar bebeğin iç organlarında da belirecektir. Hastalığın bulaşmasından 7 gün geçtikten sonra karaciğer dalak ve diğer organlara yayılan döküntüler bebeğin ciddi anlamda sorunlar yaşamasına neden olur. Yeni doğan bebeklerde bağışıklık sistemi gelişmediği için bebeğin vücudu aşılı çocuk yada yetişkin bir insan gibi su çiçeği virüsü ile savaşamaz. Bu konuda anne ve babaya yada yeni doğan bebeğin çevresindeki yakınlara bebeği her türlü virüsten uzak tutmaya çalışmak düşer.

Yeni Doğan Bebeklerde Su ÇiçeğiYeni doğan bebeklerde su çiçeği belirtileri:
 • Bebekte huzursuzluk ve halsizlik gözlemlenmesi
 • Yüksek ateş ve dalgın olma hali
 • Vücudunda önce 1-2 yerinde sonrasında ise tüm vücudu saran kırmızı içi su dolu kabarcıklar.
 • Karın ağrısı yeni doğan bebeklerde karın ağrısı bağırma şeklinde bir ağlama beraberinde ayaklarını karın bölgesine çekmesinden anlaşılmaktadır.
 • Baş ağrısı
Yeni doğan bebeklere su çiçeği hangi yollarla bulaşır:
 • Havadan soluma ile
 • Öksürme ve hapşırma ile
 • Su çiçeği hastası olan kişinin bebeğe temas etmesi
 • Bebeği toplu ortamlarda bulundurmak su çiçeği virüsünün bebeğe geçme riskini arttırır.
]]>
Su Çiçeği İlacı https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-ilaci.html Sat, 24 Nov 2018 02:08:04 +0000 Su Çiçeği İlacı, su çiçeği hastalığının semptomatik tedavisi için kullanılan ilaçlardır. Su çiçeği hastalığı genellikle çocuklarda görülen, deride kaşınma ve içi dolu kızarıklıklar şeklinde kendin
Su Çiçeği İlacı, su çiçeği hastalığının semptomatik tedavisi için kullanılan ilaçlardır. Su çiçeği hastalığı genellikle çocuklarda görülen, deride kaşınma ve içi dolu kızarıklıklar şeklinde kendini belli eden viral bir hastalıktır. Hastalığın vücutta başlaması ile belirtilerin görünmesi genellikle bir hafta ya da on gün arasında olur. Su çiçeği hastalığının tedavisi için aşılama çocukluk çağında hastalığın daha hafif atlatılmasını sağlayabilir. 

Su çiçeği varisella isimli virüs yoluyla bulaşan sinsi bir hastalıktır. Hastalık bulaştıktan sonra kuluçka süresi yaklaşık iki hafta kadar sürer, iki haftanın sonunda hastalığın karakteristik belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin başlıcaları;
 • Ciltte kaşıntılı içi dolu kızarıklıklar,
 • Yüksek ateş,
 • Baş ve eklem ağrıları,
 • Halsizlik, yorgunluk, uyku hali,
 • Karın ağrısı, bulantı sayılabilir.
Hastalık başladığı günden, içi dolu kızarıklıkların söneceği güne kadar bulaşıcı olmaya devam eder.

Su Çiçeği İlacıSu Çiçeği Hastalığı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar:

Su çiçeği hastalığı viral bir hastalık olduğu için, son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle okul çağındaki çocuklarda görülmeye başlanır ise, okulda salgın yapabilir. Hastalık bedende çeşitli ağrılara ve ateşe sebep olabilir. Bu sebeple su çiçeği ilacı olarak ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler kullanılmalıdır. Kaşıntılı döküntüler için genellikle su çiçeği ilacı olarak kalamin içeren bir losyon yeterli olur. Fakat özellikle yetişkin insanlarda su çiçeği görülmüş ise yüksek ateşe dikkat etmek gerekir. Su çiçeği akciğer bölgesine baskı yapabileceği için beraberinde zatürre görülebilir, hekimin gerek göreceği durumlarda dar spektrumlu bir antibiyotik kullanılabilir. Su çiçeği için özellikle hastada kaşınmaya bağlı daha sonra iz kalmaması için kaşıntının engellenmesinde fayda vardır. En çok kullanılan su çiçeği ilacı, clindoxyl, geosol, terramycyn, permetrin, mepradox losyon olarak sıralanabilir.
]]>
Çoçuklarda Su Çiçeği Hastalığı https://www.sucicegi.gen.tr/cocuklarda-su-cicegi-hastaligi.html Sat, 24 Nov 2018 21:55:29 +0000 Çocuklarda Su Çiçeği Hastalığı, daha fazla olarak çocuklarda ortaya çıkan su çiçeği hastalığı, en sık görülen ve oldukça ağır belirtilere neden olmayan ve virüs kökenli olarak olan bulaşıcı hastalıklardan birisidir Çocuklarda Su Çiçeği Hastalığı, daha fazla olarak çocuklarda ortaya çıkan su çiçeği hastalığı, en sık görülen ve oldukça ağır belirtilere neden olmayan ve virüs kökenli olarak olan bulaşıcı hastalıklardan birisidir. Su çiçeği hastalığına sebep olan virüs ise, "varicella zoster" ismindeki virüsten ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu virüs özellikle çocuklarda su çiçeğinin çıkmasına neden olurken, bunun dışında zona hastalığının ortaya çıkmasında da büyük rol oynamaktadır. Su çiçeği hastalığı çoğunlukla bu virüsün özellikle birinci enfeksiyonundan kaynaklı olarak meydana gelen ve çocukluk çağında geçirilen bulaşıcı bir hastalıktır. Zona hastalığı ise, genellikle çocukluk çağında önceden geçirilmiş olan su çiçeğinin ardında kişinin yetişkinlik ya da ihtiyarlık çağlarında meydana gelebilen hastalıklardan birisidir.

Çocuklarda Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri Nelerdir, su çiçeği hastalığının belirtileri bu hastalığı geçiren çocuk ile temas edildikten yaklaşık olarak ile 14 ile 16 gün sonrasında meydana gelmektedir. Su çiçeği hastalığında ortaya çıkan döküntüler ise, çoğunlukla 1 ya da 2 gün öncesinde ve çocuklarda halsizlik, karınlarında ağrı şeklinde belirtiler göstermektedir. Ayrıca su çiçeği döküntüleri öncelikle çocuğun kafa derisinden başlayarak, yüz bölgesine ve gövdesine, daha sonra da kol ve bacaklara doğru yayılım göstermektedir.  

Çocuklarda Su Çiçeği Hastalığı Tanısı Nasıl Yapılır, çocuklarda ortaya çıkan su çiçeği hastalığının tanısında en önemli olan bulgulardan birisi döküntülerin olmasıdır. Eğer kısa zaman içerisinde su çiçeği geçiren bir kişi ile çocuğun temasının olması direk su çiçeği tanısının konmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bazı zamanlarda döküntüler olmasına rağmen arada kalınabilir, bu durumda hemen döküntülerden alınmış olan örnekler ile laboratuvar testleri yapılabilmektedir. 

Çoçuklarda Su Çiçeği HastalığıÇocuklarda Su Çiçeği Hastalığı Bulaşma Yolları, çocuklarda sık olarak rastlanan su çiçeği bulaşıcı olan bir hastalıktır. Ancak su çiçeğinin bulaşıcılık süresi ise, genellikle döküntüler ortaya çıkmadan  ya da  gün öncesinden başlamaktadır. Bu durum meydana gelen döküntülerin tamamen kabuk tutmasına kadar devam etmektedir. Ayrıca su çiçeği hastalığında ortaya çıkan döküntüler ile direk olarak teması halinde kolaylıkla bulaşabilmektedir. Temas haricinde su çiçeği hastalığı damlacık yolu yani hava yolu ile de bulaşabilmektedir. Kısacası su çiçeği hastalığı geçiren bir çocuk ile aynı evin içerisinde yaşayan başka bir kardeşine bu hastalığın bulaşma riski oldukça yüksek olmaktadır. Genellikle çocuklarda ortaya çıkan su çiçeği hastalığı ilkbaharın başında ya da kış ayının sonunda meydana gelmektedir. 

Çocuklarda Su Çiçeği Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır, bağışıklık sistemi normal olan çocuklarda tedavi yalnızca meydana gelen kaşıntının ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonun önlenmesi için uygulanmalıdır. Su çiçeği hastalığında çocuklarda ortaya çıkan kaşıntı eğer hafif dereceli ise losyon tedavisi, fakat ağır ise, genellikle hap tedavisi şeklinde yapılmaktadır. Bu önlemlerin yanında mutlaka çocuğun tırnaklarının kesilerek törpülenmesi gerekmektedir. Ayrıca bakteriden kaynaklı olarak meydana gelen enfeksiyonun gelişiminin önlenmesi için çocuğun vücudu günlük olarak temizlenmelidir. Eğer su çiçeği hastalığından dolayı çocukta yüksek ateş durumu söz konusu ise, ateş düşürücü ilaç verilebilir. Su çiçeği geçiren çocuğa kesinlikle aspirin verilmemelidir. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan çocuklarda ve yetişkinler su çiçeği hastalığına yakalandığı zaman genellikle antiviral tedavi uygulanmaktadır.
]]>
Su Çiçeği Diyeti https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-diyeti.html Sun, 25 Nov 2018 17:50:24 +0000 Su Çiçeği Diyeti, her hastalık sonrasında olduğu gibi su çiçeği hastalığı sonrasında da hastalar, beslenme şekillerine dikkat etmelidirler. Öncelikle bu hastalığı inceleyelim daha sonra da bu hastalığın sonucunda nasıl be Su Çiçeği Diyeti, her hastalık sonrasında olduğu gibi su çiçeği hastalığı sonrasında da hastalar, beslenme şekillerine dikkat etmelidirler. Öncelikle bu hastalığı inceleyelim daha sonra da bu hastalığın sonucunda nasıl beslenilir konusuna değinelim. Su çiçeği hastalığı; deri dökülmesi, yüksek ateş, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtileri bulunan, çocuklarda sıkça görülen hastalıklardan biridir. Enfeksiyonun tek sebebi insanlardır. Temas yolu ile bulaşan bu hastalığın mikrobu insana geçtikten 15-20 gün sonra belirtilerini göstermeye başlar.

Su Çiçeği DiyetiSu çiçeği diyeti nasıl yapılır

Su çiçeği hastalığı bulunan bir hastanın bol bol sıvı yiyecekler tüketmesi gerekmektedir. Acı, baharat ve karbonat bulunan gıdalardan uzak durulması tavsiye edilir. Hastalar bunun yanında sıkça sebze ve meyve tüketmelidir. Bağışıklık için vitamin ve minerali yüksek gıdalarda hastalık döneminde bol bol tüketilmelidir. Genellikle hastanın iştahını kesen bu hastalıkta hasta yiyecek tüketmede oldukça zorlanır. Ağrılarını ağrı kesici dindirdikten sonra beslenmesini kolaylıkla ve düzenli bir şekilde yapabilir. Hastalık çocuklarda sıkça görüldüğü için emzirmeye de dikkat edilmesi gerekir. Aspirin gibi ilaçların kullanımı da kesinlikle tavsiye edilmez.
]]>
Su Çiçeği Döküntüleri https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-dokuntuleri.html Mon, 26 Nov 2018 00:32:39 +0000 Su Çiçeği Döküntüleri, Bu hastalık tarih boyunca büyük salgınlara neden olmuş, çocukluk döneminin genel bir hastalığıdır. Virüs kökenli bir hastalık olmasından dolayı bulaşıcıdır. Bu yüzden belirtileri g Su Çiçeği Döküntüleri, Bu hastalık tarih boyunca büyük salgınlara neden olmuş, çocukluk döneminin genel bir hastalığıdır. Virüs kökenli bir hastalık olmasından dolayı bulaşıcıdır. Bu yüzden belirtileri gözle görülebilir bir şekildedir. Çoğunlukla kırmızı pulcuklar halinde kendini gösteren içi dolu kabarcıklar şeklinde vücutta en belirgin bir şekilde gözlenebilir. Sonrasında içi sıvı dolu bir şekilde kabarcıklara dönüşür ve kabuk bağlayan döküntüler haline gelir. Su çiçeğinde değişik evrelerde görülen döküntüler aynı anda gelişir. Bu hastalığı yapan virüs varicella-zoster virüsüdür. Bu virüs su çiçeği ve zona hastalıklarını yapar. Su çiçeği, bu virüsün birinci derecedeki enfeksiyonu ve çocukluk çağı hastalığıdır. Su çiçeğinin bulaşıcılık süresi döküntüler çıkmadan 1-2 gün önce başlar. Bütün döküntüler kabuklanma yapana kadar devam eder. Bu döküntülerle direk temas halindeyken bulaşır. Bunun dışında damlacık yolu denilen hava yolu ile de bulaşabilir. Yani hasta bir çocukla aynı ortamda bulunan çocuğa bulaşma ihtimali çok yüksektir. Su çiçeği virüsü, hastalık geçtikten sonra vücuttan tamamen atılamaz. Çünkü sinir uçlarına yerleşir ve zamanla bu hastalık, kullanılan ilaçlara, yorgunluk, yaşlanma gibi bağışıklığı zayıflatan sebeplerle sinir boyunca ilerleyip deriye ulaşır ve o bölgede kaşıntılı, ağrılı bir durum oluşturan su çiçeğinin içi sıvı dolu kabarcıklara neden olur. Yani su çiçeğinin etkeni mikroptur. Ayrıca bu virüs, soluma yada öksürme ile etraftaki yüzeylere de bulaşabiliyor. Özellikle su çiçeğinin en sık ortaya çıktığı dönem, kış mevsiminin sonları ve ilkbahar başlarıdır.

Su Çiçeği Belirtileri; Su çiçeği, aşı ile korunabilen bir hastalıktır. Çünkü su çiçeğinin bulaşma özelliği en yüksek olan hastalıktır. Su çiçeği döküntüleri, önce toplu iğne başı gibi, kırmızı lekeler halindedir. Bunların çoğu birkaç saat içerisinde kırmızı şeklinde bir görüntü olur. Yani içi sıvı ile dolar ve vücuda yayılır. Bu yayılma önce yüz ve saçların arasından başlar. Sonrasında aynı gün içerisinde sırt, göğüs, karın, kol ve bacaklara doğru yayılmaya başlar. Su çiçeğinin kuluçka dönemi 10-20 gündür. Fakat bu hastalık genelde direk temastan dolayı 13-15 gün sonra başlar. Bünyesi hassas olan çocuklarda genellikle döküntüler yapar. Bu döküntülerin sayısı değişiklik gösterebilir. Bilhassa döküntülerin çıkmasından itibaren 1-2 gün öncesinden başlayan yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı ve karın ağrısı gibi semptomlar görülür. Buna istinaden Bu belirtiler genelde 2-3 gün süreyle devam eder.

Su çiçeği döküntüleri özellikleri; Bu virüs, yani içi sıvı dolu olan su çiçeği döküntüleri, ince duvarlı şeffaf olup, yuvarlak ve oval şeklindedir. İlk döküntüleri üzerine hafif bir ateş görülebilir ve sonra da başka döküntülerde meydana gelir. Döküntülerin bir kısmı zamanla kurur ve esmer bir kabukla örtülür. Su çiçeği döküntülerinin özelliği ise, döküntülerin her birinin ayrı bir yaşı vardır. Bu sebeple yeni döküntüler oluşurken diğer döküntüler göbeklenir veya diğer döküntüler kabuklanır. Su çiçeği döküntüleri boğaz, yanak, dudak, dişeti, dil, damak ve gırtlak gibi yerlerde oluşum gösterir, solunum yolunda ise çoğalır. Şayet ses telleri kenarında çıkarsa buna su çiçeği krupu denilir. Döküntülerin süresi ortalama yedi gün kadardır. Kabukları 2-3 haftada düşer. Bu döküntüler genelde kaşıntılı olur. Bu hastalığın ortalama döküntü sayısı 300 kadardır. Yetişkinlerde döküntü sayısı daha fazla olur ve yaş ilerledikçe hastalık daha ağır seyreder.

Su Çiçeği DöküntüleriSu çiçeği döküntüleri tedavisi; Bu hastalığın ilaç tedavisi yoktur. Fakat kaşıntıyı önleyen losyon veya krem kullanılabilir. Özellikle hastanın çarşafları ve yastığı sürekli değiştirilerek temiz tutulmalıdır. Bunun yanında ılık duşlar hastaya rahatlatıcı etki yaratır. Tedaviye yönelik hastanın yakınmalarını önleyecek antiviral tedavisi uygulanır. Bu kaşıntı üzerinde oluşan bakterilere kar]]> Su Çiçeği Kaşıntı https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-kasinti.html Mon, 26 Nov 2018 06:52:31 +0000 Su Çiçeği Kaşıntı, Su çiçeği çıkarıldığı dönemde oldukça kaşıntı veren bir rahatsızlıktır. Kaşıntıdan bahsetmeden önce hastalık hakkında kısa bir bilgi verelim. Başlarda muhtemelen nezle veya grip benzeri b Su Çiçeği Kaşıntı, Su çiçeği çıkarıldığı dönemde oldukça kaşıntı veren bir rahatsızlıktır. Kaşıntıdan bahsetmeden önce hastalık hakkında kısa bir bilgi verelim. Başlarda muhtemelen nezle veya grip benzeri belirtiler oluşur, birkaç güne kadar ciltte, başta pembe renkli giderek koyulaşan kızarıklıklar oluşur. Başlarda birkaç tane gördüğümüz kızarıklıklar giderek artar ve kızarıklıklar zamanla yaraya dönüşür ve çok fazla sayıya ulaşır. Yaralar zamanla kabuk bağlar ve kabuk bağladığında bulaşıcı dönemi atlatmışsınızdır. Kaşıntınız fazla ise birkaç saatte ılık bir duş alabilirsiniz.


Su Çiçeği Kaşıntı Tedavi yöntemleri

Birkaç saatte bir banyo yapabilirsiniz. Bu banyolardan birinde vücudunuzu sabunlamalısınız. Bu şekilde yaraları temiz tutarak vücudunuz enfeksiyonlarla başa çıkmış olur. Kaşıntınıza banyo yapmak fayda etmiyorsa temiz bir çoraba bir bardak yulaf ezmesi koyup ağzını düğümleyin bir kap veya kovada 4 bardak sıcak su içerisinde  10 dakika bekletin. Ilık su ile dolu olan küvete su ile çorabı koyun ve küvete girin. Girmeden öncede elinizle küveti karıştırın ki sıcak su dağılsın. Bu dönemde kaşıntılar hala geçmiyorsa  suya girmeden önce 1-2 bardak tuzu suya karıştırın. Bunu dışında tropikal yöntemlerde uygulayabilirsiniz. Tek başına kalamin eten maddeli losyon bulamıyorsanız, içeriğinde kalamin bulunan bazı ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Su Çiçeği KaşıntıBu ürünler şunlardır: 

Organik elma sirkesi, çiğ bal, balı tüm vücuda sürmeniz gerekir. Karbonat, karbonatı su ile karıştırın. E vitamini yağı, aloe vera gibi maddeler içerisinde kalamin bulundurur. Tepeleme 1 yemek kaşığı zerdeçalı 1 bardak suda 8-10 dakika arası karıştırarak kaynatın.Karışım macun kıvamına gelince soğutun ve cam kavanoza koyup buzdolabında muhafaza edin. Kaşıntı olan bölgelere sürün ve üzerini pamuk veya gazlı bez ile kapatın. Daha hızlı iyileşmesini sağlamak amacı ile kabukların üzerine zeytinyağı sürebilirsiniz. Yaralarınız sürekli kaşınıyorsa soğuk su ile kompres iyi gelebilir. Sizi serin tutacak kıyafetler giyin ve bol kıyafetler giymeyi tercih edin. Yaralarınızı kesinlikle kaşımayın çünkü vücudunuzda iz kalabilir. Kızamık tıbbi müdahale gerektirmese de nefes darlığı, baş ağrısı şikayeti, ensede veya sırtta ağrı, kızarık ve ağrıyan gözler gibi şikayetleriniz varsa doktora başvurmalısınız. Bu hastalık çok bulaşıcı bir hastalık olduğu için hastalık süresince evden çıkmamaya özen gösterin.
]]>
Su Çiçeği Bitkisel Çözüm https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-bitkisel-cozum.html Mon, 26 Nov 2018 22:25:23 +0000 Su çiçeği bitkisel çözüm, su çiçeği ciddi ve  bulaşıcı bir hastalıktır. Vücutta kırmızı kabartılar halinde görülür ve ateş de yapar. Su çiçeği en çok 12 yaşın altındaki çocuklarda görülür diye biliniyor. Su çiçeği bitkisel çözüm, su çiçeği ciddi ve  bulaşıcı bir hastalıktır. Vücutta kırmızı kabartılar halinde görülür ve ateş de yapar. Su çiçeği en çok 12 yaşın altındaki çocuklarda görülür diye biliniyor. Aslında bu hastalığının yaş sınırı yoktur. Her yaşta bu hastalığa  yakalanmak mümkündür. 12 yaşın altındaki çocuklarda çoğunlukla tıbbi müdahale gerektirmez evde dinlenerek geçebilir. Fakat yaşı ilerlemiş insanlarda tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden doktora başvurmalarında fayda vardır. Vücudumuz su çiçeği hastalığına karşı bağışıklığı son derece kuvvetli olduğu için bu hastalığa 2 defa yakalanmayız.

Su çiçeğine yulaf ezme tedavisi:
Yulaf ezmesi kısa sürede döküntünün sönmesini sağlar. Su çiçeği bitkisel çözüm için bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:
 • 2 su bardağı yulaf ezmesi
 • 2 litre su 
 • 1 tane bez havlu
 • 1 küvet su
Yapılışı:

2 su bardağı yulaf ezmesini un gibi olana kadar ezelim. Daha sonra yulaf ezmesini 2 litre suya ekleyelim. 15 dakika kadar bekletelim. Bez havluya bu suyu emdirelim. Bu bezi küvetin tabanına serelim ve üzerine yatın. Biraz sıcak olarak musluğu açın ve küvetin dolmasını sağlayın. Biraz bu şekilde yatın.

Su çiçeği kaşıntısını önleyici ev yapımı bitkisel krem:

Su çiçeği dışında farklı nedenlerden dolayı da vücudumuzda kaşıntılar olabilir. Bu kaşıntılar vücudumuzun ph derecesiyle alakalı bir durumdur. Bu değeri dengeleyici esans maddelerle kaşıntınız geçecektir. Bu verdiğimiz tarifle kendi kaşıntı kreminizi kendiniz yapabilirsiniz.

Su Çiçeği Bitkisel ÇözümMalzemeler:
 • 1 çay kaşığı deniz tuzu
 • 1 çay kaşığı kabartma tuzu
 • 2 çay kaşığı bentonit kili
 • 1 yemek kaşığı güvercin ağacı esansı
 • 5 damla nane yağı
 • 3 damla ravensara yağı
 • 2 damla çay ağacı yağı
 • 2 damla naouli yağı
 • 2 damla karanfil yağı
 • 1 damla biber yağı
Yapılışı:
Bütün malzemelerin hepsini birleştirelim ve bir mikser yardımıyla karıştıralım. Bu karışımı kaşınan  bölgenin üstüne sürün. Bu işlem 1 hafta boyunca her gün uygulayın. Su çiçeği bitkisel çözüm önerilerinde bundan faydalanabilirsiniz.
]]>
Su Çiçeği Lekesi https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-lekesi.html Tue, 27 Nov 2018 13:22:04 +0000 Su Çiçeği Lekesi, su çiçeği geçiren hastalarda görülen su çiçeği döküntülerinin neden olduğu kaşıntıların giderilmesinde gereken özenin gösterilmemesi sonucunda meydana gelen kabarcıkların bıraktığı kalıcı izlere Su Çiçeği Lekesi, su çiçeği geçiren hastalarda görülen su çiçeği döküntülerinin neden olduğu kaşıntıların giderilmesinde gereken özenin gösterilmemesi sonucunda meydana gelen kabarcıkların bıraktığı kalıcı izlere verilen isimdir. Bulaşıcı, döküntülü, kaşıntılı viral bir hastalık olan su çiçeği daha çok çocuklarda görülmektedir. Günümüzde gelişen aşılarla daha hafif geçirilebilen bu hastalık sürecinde dikkat edilmediğinde kalıcı izler bırakan döküntülere yol açar.

Su çiçeği döküntüleri içi sıvıyla dolu kabarcıklardan meydana gelir. Bu döküntülerin vücutta bıraktığı izler genellikle 6-12 ay içerisinde kaybolur. Döküntülerin kaşınması sonucunda kabuğun kopmasıyla oyuk şeklinde iz kalır. Bu izlerin kalıcı olmaması için döküntülerin kaşınmasını önlemek büyük önem taşır. Su çiçeğinde diğer döküntülerden daha büyük boyutta bir döküntü bulunur. Bu büyük döküntünün izi genellikle kaybolmaz.

Virüs kaynaklı ve bulaşıcı su çiçeği genellikle çocukluk çağına ait bir hastalıktır. Çocukluk çağında bu hastalığı geçirmemiş yetişkinlerde de
çocuklardan alınan virüsle su çiçeğine rastlanabilir. Hastalık vücut teması ve solunum yoluyla bulaşır.

Virüs kapan çocuklarda ilk döküntüler 10-21 gün sonra ortaya çıkar. Baş ve sırt bölgesinde başlayan döküntüler, 3-4 gün zarfında büyük bir hızla tüm vücudu kaplar. Su çiçeği döküntüleri ilk zamanlar küçük kırmızı, kaşıntılı kabarcıklar şeklinde başlar. Daha sonra her bir kabarcığın içi şeffaf sıvıyla dolar. Kabarcıklar zamanla büyür kabuklanarak dökülür.Su Çiçeği Lekesi

Su çiçeği döküntüsü cilt üzerinde 6-12 ay civarında yok olan koyu renk bir iz bırakır. Kaşıntının giderilmesi açısından antihistaminik kullanılmalı, uygun losyon sürülmelidir. Kaşıntı giderilmez ve kaşınan kabarcıkların mikrop kapmasına neden olunursa kalıcı su çiçeği lekesi oluşumu kaçınılmazdır. Görüldüğü gibi bu lekelerin kalıcı hale gelmesinden sonra tedavisi mümkün değildir bu nedenle kaşıntının ve buna bağlı olarak kabarcıkların kopmasının önlenmesine yönelik tedbirler azami özen gösterilmelidir.
]]>
Su Çiçeği Kremi https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-kremi.html Tue, 27 Nov 2018 20:31:25 +0000 Su Çiçeği Kremi, Daha çok çocuklarda sık görülen,çok ağır belirtilere yol açmayan,virüs kökenli bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs varicella-zoster virüsüdür. Bu hastalık kış sonu veya ilkbahar başlangıcında gör Su Çiçeği Kremi, Daha çok çocuklarda sık görülen,çok ağır belirtilere yol açmayan,virüs kökenli bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs varicella-zoster virüsüdür. Bu hastalık kış sonu veya ilkbahar başlangıcında görülür. Bu hastalık tıpta vücudu temizleyen bir hastalık olarak geçer. Vücut toksin maddelerden arınır.Ateşli ve döküntülü bir viral enfeksiyon hastalığıdır. Hasta olan kişilerle temas edildikten sonra bu hastalık birkaç gün içerisinde etkisini gösterir ve hızla yayılır. Su çiçeğinin kuluçka süresi yaklaşık on dört gündür. Su çiçeği döküntüleri ilk olarak gövde ve yüzde ortaya çıkar ve tüm vücuda yayılır. Su çiçeği tedavisinde çeşitli losyonlar, ilaçlar, yağlar ve su çiçeği kremi kullanılabilir.

Su Çiçeği KremiOvadril Losyonu: Su çiçeği tedavisinde çokça tercih edilen bir losyondur. Prospektüsünde su çiçeği tedavisinde kullanılması önerilmemektedir yazsa da doktorlar kullanılabilir bir losyon olduğunu söylemektedirler. Kaşıntıyı alan hafifleten bir içeriğe sahiptir. Mentol ve esans içerir. Aynı zamanda böcek sokaklarında,pişiklerde,yanıklarda,alerjik rahatsızlıklarda,güneş yanıkları tedavisinde de kullanılmaktadır. Avucunuza bir miktar alarak rahatsız olan bölgelere nazikçe uygulayın. Çok fazla bastırmadan,tahriş etmeden masaj yaparak uygulanmalıdır aksi taktirde ağrılara ve kızarıklıklara yol açabilir. Vücuttaki sinir sinyallerini kısa süreli olarak engelleyen lokal bir anesteziktir. Yani sürülen bölgeyi uyuşturarak hissizleştirir böylece kaşıntı hissini azaltmış olur. Sürdükten birkaç dakika sonra kurur ve yıkayarak çıkarılabilir. Günde 3-4 kere uygulanmalıdır. Gözle temas ettirilmemelidir. Fiyat olarak piyasada çok uygun satılmaktadır.

İlaç Etken Maddesi: Çinko oksit, Difenhidramin hidroklorür, Lidokain hidroklorür
Yan Etkileri : Ciltte kızarıklılar ve yanma meydana gelebilir. 
]]>
Su Çiçeği Ağızda Çıkarmı https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-agizda-cikarmi.html Wed, 28 Nov 2018 07:46:21 +0000 Su Çiçeği Ağızda Çıkarmı, Genel olarak sık sık çocuklarda rastlanılan bu hastalık türü, ağır belirtileri olan söz konusu olmayan, toplumda sıklıkla görülen, virüs kökü olan bir bulaşıcı hastalık türü olarak Su Çiçeği Ağızda Çıkarmı, Genel olarak sık sık çocuklarda rastlanılan bu hastalık türü, ağır belirtileri olan söz konusu olmayan, toplumda sıklıkla görülen, virüs kökü olan bir bulaşıcı hastalık türü olarak bilinmektedir. Su çiçeğini oluşturan virüs oldukça tehlikeli olup insana büyük rahatsızlıklar vermektedir. Bu hastalığa sebep olan virüsün adı ise varicella zoster virüsüdür. Bu virüsün oluşması ile birlikte zona hastalığı ile su çiçeği hastalığının görülmesi mümkündür. Bu su çiçeği rahatsızlığı virüslerin ilk enfeksiyon kapmasına sebep olan hastalık türüdür. Bunun yanı sıra çocukluk dönemi hastalığı olup özellikle de su çiçeği ağız kısımda sıklıkla çıktığı görülmüştür. Bununla birlikte yüz çevresinde, sırt kısmında, göğüste ve bacaklarda görülme riski oldukça yüksektir. Görüldüğü üzere su çiçeği hastalığı ağızda çıkabildiği gibi bedenin diğer yerlerinde de çıkabilmektedir.
Su Çiçeği Ağız Ve Çevresinde Çıkması Durumu

Bu rahatsızlık türü çocuklarda sıklıkla yaşanmakla birlikte yaşlılarda zona adı verilen hastalığın neticesinde kendisini göstermektedir. Su çiçeği rahatsızlığının belirtisi çok rahat bir biçimde anlaşılmaktadır. Bunun ile birlikte su çiçeği vücudumuzun her noktasında çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Ayakta, kollarda, göğüs kısmında, belimizde, boyun çevremizde ve sıklıkla yüzde çıktığı görülmüştür. Yüz kısmında ise özellikle de ağız ve çevresinde su çiçeği çıktığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise hem görünürde açık bölge olması bakımından virüsten çok kolay etkilenmesi ve hem de yüz ve ağız bölgesinin hastalıktan çok rahat bir şekilde etkilenmesidir. Yani su çiçeği rahatsızlığı ağız ve çevresinde çok sık rastlanılan bir hastalık türüdür. Bu durumun yaşanma ise birlikte acil olarak yardım alınması şarttır.

Su Çiçeği Ağızda ÇıkarmıAğızda Çıkan Su Çiçeğine Karşı Alınacak Tedbirler Ve Tedavi Yöntemleri
 • Doktor tavsiyesiyle kullanılan ateş düşürücülerin kullanılması
 • Cilde ve özellikle ağız çevresine sürülebilen krem, merhem ve ilaçlar sayesinde kaşıntı önlenir. Bu sayede hastalığın daha da ileri düzeylere ulaşması engellenmiş olur.
 • Su çiçeği rahatsızlığı geçiren çocuğunuza kesinlikle aspirin vermemelisiniz. Aspirin kullanılması halinde Reye sendromu yaşanabilir.
 • Ilık haldeki bir kova suyun içine bir çorba karışığı miktarı yemek sodası (bikarbonat) katarak çocuğunuza duş aldırabilirsiniz.
 • Kabukların dökülmesi adına kesinlikle keselenme ya da liflenme yapılmaması gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlar söz konusu olabilir, çocuğun bedeninde izler meydana gelebilir.
Su çiçeği ağızda çıkarmı diye sorun etmek yerine, rahatsızlığını görülmesiyle karşı karşıya olan bireylerin öncelikle dikkat etmesi gereken ilk şartı bu hastalığına yakalanan bireylerin çevresinde bulunmamak ve daha da önemlisi bu hastalarla kesinlikle temas edilmemelidir. Bunun yanı sıra su çiçeği belirttiğimiz gibi çok küçük yaşlarda görüldüğü için çocuğunuzu bu hastalığa yakalanması üzerine eğer okula gidiyorsa rapor aldırıp birkaç günlüğüne göndermemeniz gerekir. Aksi halde başka çocuklara rahatlıkla bulaşma durumu söz konusudur. Bununla birlikte su çiçeği hastalığına yakalanmamak için ve aktif bir biçimde korunmak adına aşı yapılması gerekir. 
]]>
Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-asisi-ne-zaman-yapilir.html Wed, 28 Nov 2018 21:59:29 +0000 Su çiçeği aşısı ne zaman yapılır, su çiçeği hastalığı çocuklarda çok yaygın görülen bir hastalıktır. En sık okul öncesi yaşlarda görülen bu hastalıktan korunmanın en kolay yolu çocuklarımıza su çiçeği aşıs Su çiçeği aşısı ne zaman yapılır, su çiçeği hastalığı çocuklarda çok yaygın görülen bir hastalıktır. En sık okul öncesi yaşlarda görülen bu hastalıktan korunmanın en kolay yolu çocuklarımıza su çiçeği aşısını yaptırmak gerekiyor. Su çiçeği aşısı attenüe bir virüs aşısıdır. Daha önce genelde yapılmamasına rağmen hali hazırda yaygın olarak kullanılan bir aşıdır. Bu aşının koruyucu etkisi çok yüksek bir aşıdır. Ağır olan su çiçeği enfeksiyonu göz önüne alındığında aşının faydası % 95 e kadar çıkmaktadır. Aşı olan çocuklar nadiren su çiçeği geçirebilirler. Ama bu durumlarda da su çiçeği geçiren başka bir çocukla çok yakın temasta bulunmuş olması gerekmektedir. 

Aşı olan çocuk su çiçeği hastalığı çok düşük ve çok hafif olarak geçirebilir. Döküntü sayısı çok az olur. Nadiren de olsa aşılı çocuklarda su çiçeği görülürse, bu hastalığı geçirme süreci çok kısa olur. Su çiçeği aşısı diğer aşılarla aynı anda rahatlıkla uygulanabilir. Ama farklı enjektörler ve farklı bölgelerden yapılmalıdır. Ama kızamık aşısı, kızamıkçık aşısı, kabakulak aşısı gibi canlı virüs aşıları ile aynı anda yapılmayacaksa en az 1 ay ara vermek gerekir. 

Su çiçeği aşısı uygulanırken nelere dikkat edilmesi gerekir
Ağır ve orta derecede hastalığı olan çocukların ve yetişkinlerin, hastalıkları geçtiği dönemlerde yapılması gerekir. Su çiçeği aşısı yapıldıktan sonra 6 hafta kadar çocuklara kesinlikle salisilat içeren aspirin gibi ilaçların kullanılmaması gerekir.

Su çiçeği aşısı ne zaman yapılır

Bir yaşını dolduran çocuklarda aşı güvenle yapılabilir. Kreşe, yuvaya giden ya da okul çağında olan çocuklarda su çiçeği aşısının yapılması ile birlikte belirgin bir şekilde hastalığın önüne geçilmektedir. Yan etkisi olmayan bir aşı olduğu için ve koruyuculuk derecesinin yüksek olması sebebiyle bu aşıyı önermekteyiz. Su çiçeğinin bulaşma süresi uzun olduğu için çocuk okula ya da kreşe gidiyor ise bulunduğu ortamda diğer çocuklara  bulaştırma riski yüksek olacaktır ve çok bulaşıcı bir hastalık olduğu için yakın temasta olunca diğer çocuklara daha çabuk geçebilir. Su çiçeği hastalığın yan etkilerinin fazla olması nedeniyle ve bu aşının koruyuculuk oranının çok yüksek olması nedeniyle aşının yapılması ne kadar faydalı olduğu ortadadır. Hatta çocuklar su çiçeği geçirmeden ergenlik yaşına gelmiş olsalar bile bu yaşlarda bu aşıyı yapma fırsatı kaçırılmamalıdır.

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman YapılırSu çiçeği aşısının yan etkileri varmıdır 

Su çiçeği aşısının yan etkisi hemen hemen hiç olmaz. Ama aşı yapılmış çocukların, aşı yapılmış ergenlik çağındaki çocukların aşıdan sonraki 1 ay içinde birkaç tane çok hafif döküntü görülebiliyor. Bu sayı genelde 2-5 arasında olur. Bu yüzden herhangi bir belirti ortaya çıkarmaz ve hastalık bulaştırma riski hiç olmaz. Su çiçeği aşısı olduktan sonra aşı yapılan yerde geçici ağrı hassasiyet ve geçici kararsızlık olabilir. Aşının organlara yan etkisi yoktur.
]]>
Su Çiçeğine Ne İyi Gelir https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegine-ne-iyi-gelir.html Wed, 28 Nov 2018 23:16:32 +0000 Su çiçeğine ne iyi gelir, Çocuklarda daha sık görülen bu hastalık bulaşıcı olduğu kadar ciddi belirtileri olan bir hastalıktır. Bulaşıcı olmasının nedeni ise virüs içerikli bir hastalık olmasıdır. Bulaşma oranı Su çiçeğine ne iyi gelir, Çocuklarda daha sık görülen bu hastalık bulaşıcı olduğu kadar ciddi belirtileri olan bir hastalıktır. Bulaşıcı olmasının nedeni ise virüs içerikli bir hastalık olmasıdır. Bulaşma oranı yüksek olan hastalığın ilk belirtisi deride oluşan döküntülerdir. Döküntülerin devamında ise kırmızı benek şeklinde deride kabartılar meydana gelir. Bu kabartılar sulu olduğu için hastalık adını buradan almıştır. Eğer evde bu hastalığı geçirmemiş biri varsa geçiren kişiden rahatlıkla diğer kişiye bulaşabilir. Bunun için bilhassa ufak çocuklar hasta olan kişiden uzak tutulmalıdır.

Suçiçeği hastalığının tedavisinde ilaç tedavisi ilk planda tutulur. Ancak hastalığa iyi gelen doğal çözümlerde bulunmaktadır. Su çiçeğine iyi gelecek doğal çözümlerden bir kaçını yazının devamında görebilirsiniz.

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir

Soğuk duş: Su çiçeği rahatsızlığı olan kişi kesinlikle sıcak su ile yıkanmamalıdır. Sıcak su hastalığın daha da artmasına yol açabileceği gibi kaşıntı hissini de artıracaktır. Bunun yerine hafif soğuk su ile duş alınabilir. Soğuk su kişiyi rahatlatacağı gibi kaşınma olasılığını da hafifletecektir.

Yulaf ezmesi: Banyo yapılacak olan suyun içerisine birkaç yemek kaşığı yulaf ezmesi ilave edilip katı olmayacak hamur yapılır. Bu hamur hastanın cildinde bulunan lezyonlara sürülebilir. Bu kişinin rahatlamasını sağlayacaktır ve iyileşme sürecini de bir nebze hızlandıracaktır.

Bal: Birçok hastalığa iyi gelen bal suçiçeği hastalığı olan kişilere de şifa vermektedir. Bal doğrudan yenilebilir veya direk olarak ciltte bulunan yaraların üzerine sürülebilir. Bal kişinin kaşınma hissine gidereceği gibi olası iz kalma riskini de giderecektir. Ciltte bulunan lekelerin iyileşmesinde fayda sağlayan bal su çiçeğinden oluşan izlerin yok olmasına da fayda sağlayacaktır.

Karbonat: Hastalığın vermiş olan kaşıntı hissi kişiyi oldukça rahatsız edecek durumda olabilir. Kişinin sürekli kaşınması da ciltte yaraların iz bırakmasına yol açacaktır. Kaşıntı hissini dindirmek veya en aza indirebilmek için karbonat ve su karıştırılıp hamur haline getirilmelidir. Ardından elde edilen karbonat hamuru ciltte bulunan yaraların üzerine merhem gibi sürülüp birkaç dakika bekletilir. Ardından soğuk su ile yıkanır ise bu kişinin hem rahatlamasına fayda sağlayacaktır hem de kaşınma durumunu kaldıracaktır.

Sandal Ağacı yağı: Kaşıntıyı rahatlatmada en etkili yağlardan bir tanesi olan sandal ağacı yağı suçiçeği hastalığında da kullanılabilir. Bu yağı tek başına kullanabileceğiniz gibi içerisine E vitamini kapsülü ilavesi yapıp da kullanabilirsiniz. Böylelikle cildin görmüş olduğu olumsuz etkenlere E vitamini fayda sağlayacaktır.

Sirke: Elma veya üzüm sirkesi suçiçeği hastalığında ilaca ek ürün olarak kullanılabilir. Aynı zamanda oldukça etkili olan sirke banyo suyuna ilave edilebilir. Böylelikle kişinin rahatlaması sağlanıp iz oluşma riski en aza indirilebilir. Lakin sirkenin kendine has kokusu herkes tarafından sevilmeyebilir. Sirkenin kokusunu gidermek için içerisine birkaç damla lavanta yağı ilave edilebilir. Kaşınmayı durduracaktır ve aynı zamanda yaralar da olası bir iltihaplanma durumu varsa geçirecektir.

C vitamini: C vitamini bakımından zengin olan besinler öğünlerde tercih edilmelidir. Özellikle turunçgiller C vitamini bakımından yoğun meyvelerdir. Aynı zamanda havuç hastalığın iyileşme sürecinde sık tüketilir ise ciltte iz kalma olasılığı en aza inecektir. Bunun için C vitamini içeren besinler her gün alınmalıdır.

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir

Tuz banyosu: Duş alınacak olan soğuk suyun içerisine bir miktar tuz ilavesi yapılıp karıştırılmalıdır. Ardından iki damla lavanta yağı ilave edilmeli ve kişi bu su ile banyo yapılmalıdır. Hastalığın vermiş olduğu kaşınma hissi gidecektir ve aynı zamanda mikroplar]]> Su Çiçeği Kaç Günde Geçer https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-kac-gunde-gecer.html Thu, 29 Nov 2018 17:41:11 +0000 Su çiçeği kaç günde geçer, Genellikle çocuklarda daha sık ortaya çıkan su çiçeği hastalığı toplumumuzda sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Ancak günümüzde suçiçeği hastalığının aşısı bulunduğu ki Su çiçeği kaç günde geçer, Genellikle çocuklarda daha sık ortaya çıkan su çiçeği hastalığı toplumumuzda sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Ancak günümüzde suçiçeği hastalığının aşısı bulunduğu kişi hastalığı hafif dereceli olarak atlatabilir. Lakin günümüzde aşısı yapılmayan ülkelerde suçiçeği hastalığından dolayı çocukların yaşamını kaybettiği bir gerçek vardır. Su çiçeği hastalığının neden olduğu virüs varicelle-zoster virüsüdür hastalığın neden olduğu bu virüs aynı zamanda bulaşıcı olmaktadır. Kişiden kişi vücudun temas etmesi, tükürük ve hapşırma yoluyla hastalık bulaşabilir. Bu virüs sadece suçiçeği değil zona hastalığının oluşmasına da neden olmaktadır. Hastalıktan korunmanın bir çok yöntemi vardır. En sabit ve en önemli yöntemlerden bir tanesi de hasta olan kişinin yanına yaklaşmamak olacaktır. Ancak hastalığın kişide ilk belirtilerini vermeden iki gün önce kuluçka süresi olur. Bu kuluçka süresinde hastalık bulaşıcı olma özelliğini gösterir. Damlacık ile da bulaşan hastalık diğer bir deyişle hava yoluyla kişiden kişiye geçebilme özelliğine sahiptir.

Suçiçeği hastalığının ilk bulgusu deride bulunan döküntüler ile saptanabilir. Aynı zamanda bulantı, baş dönmesi ve derinin dikkatli bir şekilde incelenmesi ile hastalığın tanısı konabilir. Suçiçeği bulaşıcı bir hastalık olmasından hasta olan kişinin yanına hastalığı geçirmemiş kişiler yaklaşmamalıdır. Aksi halde diğer kişide suçiçeği hastalığına yakalanabilir.

Su Çiçeği Kaç Günde Geçer

Su çiçeği kaç günde geçer Su çiçeği hastalığının iyileşme süreci kişinin bağışıklık sistemi ile alakalı olan bir durumdur. Eğer hasta olan kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise suçiçeği hastalığını da o denli hızlı atlatabilir. Lakin hasta olan kişinin hem bünyesi hem de bağışıklık sistemi zayıf ise hastalığın iyileşme sürecide uzayabilir. Hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesi ve eski yaşantısına dönebilmesi için öncelikle ilaç tedavisini bırakmaması gerekir. Ardından günlük bakımın iyi yapılması ve lezyonların temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Bunların dışında hastanın alması gereken vitamin ve mineraller hastalığın hafifi derece atlatılması adına son derece önemlidir. Tün bunların dışında normal bir kişi su çiçeğini hastalığını bir hafta gibi bir sürede rahatlıkla atlatabilir. Ancak bu süre herkes için aynı şekilde olmayabilir.. Hastalığın durumu ve kişinin yapısı su çiçeğinin iyileşme sürecini değiştirebilir. 

]]>
Bebeklerde Su Çiçeği https://www.sucicegi.gen.tr/bebeklerde-su-cicegi.html Fri, 30 Nov 2018 06:16:59 +0000 Bebeklerde su çiçeği, her yaş grubunda görülebilen su çiçeği hastalığı yeni doğan bebekte dahil olmak üzere yaş fark etmeksizin herkeste görülebilir. Oldukça bulaşıcı, viral ve önlem alınmaz veya aşısı yapılmaz Bebeklerde su çiçeği, her yaş grubunda görülebilen su çiçeği hastalığı yeni doğan bebekte dahil olmak üzere yaş fark etmeksizin herkeste görülebilir. Oldukça bulaşıcı, viral ve önlem alınmaz veya aşısı yapılmaz ise ölüme bile götürebilen ciddi bir hastalıktır. Bebeklerde çoğunlukla bulaşma yolu ile meydana gelmektedir. Eğer evde suçiçeği hastalığına yakalanmış bir kişi varsa bebeğinde hastalığa yakalanma ihtimali çok yüksek olmaktadır. Bunun dışında bebeklerde suçiçeği durumu en fazla 4-5 yaş grupları arasında çıkmaktadır.

Bebeklerde su çiçeğinin kuluçka dönemi 10-15 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Lakin hastalık çoğunlukla temastan 13 gün sonra görülmeye başlar. Bebeklerde hastalığın ilk belirtisi halsizlik, ishal ve deride döküntü şeklinde görülmektedir. Birkaç gün içerisinde döküntü olan kısımlarda kırmızı benek şeklinde yuvarlak yaralar meydana gelebilir. Bu yaralar bebekte iz bırakmayabilir. Bebek eğer hareket edecek büyüklüğe gelmiş ise yaraların kaşıması halinde iz kalma olanağı da artabilir.

Bebeklerde su çiçeği belirtisi

Bebeklerde görülen su çiçeği hastalığının belirtisi yetişkinler de görülen su çiçeği hastalığı ile hemen hemen aynı olmaktadır. Ancak bebeklerin bünyesi daha hassas olmasından dolayı iyileşme ve hastalığı atlatma süreci daha uzun ve sıkıntılı olabilir. Vücudun bazı yerlerinde kırmızı benek şeklinde yaralar görülebilir. Bu yaralar oldukça kaşıntılı ve kişiyi rahatsız edecek düzeydedir. Eğer yaralar şiddetli şekilde kaşıntıya yol açar ve bebeği çok fazla rahatsız ederse nemli bir bezle vücut hafif şekilde silinebilir. Böylelikle bebekte bir rahatlama oluşacaktır. Ancak bebeğin vücudunu silerken çok yavaş ve nazik davranmak gerekir. Aksi halde tahrişe yol açabilir.

Lezyonların vermiş olduğu rahatsızlık sadece kaşıntı değil bölgede yanma hissi de vermektedir. Kişide görülen bu yanma hissine iyi gelecek en önemli yöntem nemli bir bezle hafif şekilde lezyonlara masaj yapmak olacaktır.

Bebeklerde su çiçeği rahatsızlığın da deri de görülen kırmızı renkli yaraların iz bırakmasını önlemek için bebeğin eline eldiven giydirmek iyi gelebilir. Aksi halde yarada kaşınma ile kopma görülebilir bu da bölge de iz kalmasına yol açabilir. Su çiçeğinden dolayı oluşan izin deriden geçme olanağı çok düşüktür.

Bebeklerde Su Çiçeği

Bebeklerde su çiçeği tedavisi

Hastalığın durumuna göre iyileşme de tercih edilecek yöntem farklı olabilir. Öncelikle bu hastalık bebekte ateş olmasına neden oluyorsa ateş düşürücü verilebilir. Böylelikle bebeğin rahat uyuması sağlanabilir. Deride oluşan lezyonlar kaşıntı ve döküntüye yol açıyorsa bunun için losyonlar verilmektedir.

Bebeğin yaşına göre alınması gereken ilaçlar değişkenlik gösterebilir. Özellikle bu süreçte ateş düşürücü ve ağrı kesici şuruplar birinci planda tutulur. Eğer hastalığın varlığı devam ederken yüksek ateş gerçekleşir ise bebeğin iyileşme süreci de kısabilir. Hem bunu önlemek için hem de bebeğin sağlığı ilk planda tutularak ağrı kesici ateş düşürücü şurup evde mutlaka bulundurulmalıdır. Bebekte eğer suçiçeği hastalığının varlığı gözlenmiş ise mutlaka zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Bebeğin bu hastalığı kolay bir şekilde atlatabilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. 

]]>
Gebelikte Su Çiçeği https://www.sucicegi.gen.tr/gebelikte-su-cicegi.html Fri, 30 Nov 2018 15:01:11 +0000 Gebelikte su çiçeği, sadece su çiçeğine daha önce bağışıklık kazanmamış kadınlarda görülebilir. Normalde gebe kalan bir kadın erişkinlik ve doğurganlık dönemindedir. Su çiçeği genellikle çocukluk döneminde geçirilen Gebelikte su çiçeği, sadece su çiçeğine daha önce bağışıklık kazanmamış kadınlarda görülebilir. Normalde gebe kalan bir kadın erişkinlik ve doğurganlık dönemindedir. Su çiçeği genellikle çocukluk döneminde geçirilen bulaşıcı bir hastalık olduğundan, kadınlar daha önceden bu hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazanmış olurlar. Ancak önceden su çiçeği geçirmemiş kadınlarda olabilir. Bu hastalığı önceden geçirmemiş ve gebelikte su çiçeği geçirenler ise çok ağır bir hastalık süreci geçirirler. Gebelikten önce su çiçeğini geçirdiğini hatırlamayanlar, bu hastalığa karşı bağışıklığının olup olmadığını çok kolay uygulanan bir kan testi sayesinde öğrenebilir, buna uygun şekilde önlemlerini alabilir.

Gebelikte su çiçeği etkileri

Gebelik hassas bir dönemdir. Gebe kadınlar kendilerini gebelik boyunca her türlü olumsuzluktan korumaya çalışmalıdır. Eğer daha önceden su çiçeğine karşı bağışıklık bulunmuyorsa, hastalığın gebelik üzerine etkilerine hangi süreçte geçirdiğine göre bakmak gerekir.

Gebe kadının gebeliğin başlangıcında ilk üç ayda ya da altıncı aylık gebelikte su çiçeği hastalığını geçirmesi halinde bebekteki CVS diye adlandırılan kazanılmış su çiçeği sendromuna yakalanma olasılığı çok azalır. Bebeğin bu sendroma yakalama riski gebeliğin 13. ve 20. haftaları arasında oldukça yüksektir. Yani gebeliğin bu haftalarında su çiçeği geçirmek daha risklidir.

CVS su çiçeği sendromuna yakalanan bebekte doğumda kusurlar, ciltte yara izleri, kol ve bacaklarında kusurlar, bebeğin başının olması gerekenden küçük olması, görme sorunlarının bulunması gibi etkiler görülebilir. Eğer gebelikte su çiçeği hastalığı geçirilirse, mutlaka bebekte oluşabilecek riskler açısından detaylı ultrason analizi yapılmalıdır. Su çiçeği geçirmiş gebe kadınlar doktor kontrollerini sıklaştırmalı ve anne karnındaki bebek gelişimi daha detaylı takip edilmelidir.

Gebelikte son üç aylık periyotta su çiçeği geçirilirse, anne karnındaki bebek daha az zarar görebilir. Su çiçeği başlangıcını takip eden beşinci günde anne adayının vücudu antikor üretimine başlar. Dolayısıyla plasenta yardımıyla bu antikorlar bebeğe aktarılır. Bu sayede bebeğin bağışıklık sistemi su çiçeğine karşın etkin bir koruma desteği almış olur. Doğumdan önceki 20 gün içinde anne adayı su çiçeği geçirirse, bebekte bu hastalığı geçirir. Fakat annesinden geçen antikorlar sayesinde su çiçeği geçirirken önemli bir sağlık sorunu meydana gelmez.

Gebelikte Su ÇiçeğiGebelikte su çiçeği için hangi önlemler alınmalıdır

Mümkün olursa yani planlı bir gebelik söz konusuyla gebelikten önce anne adayları su çiçeğine karşı bağışıklıklarını test etmek için kan testini yaptırmalıdır. Böylece gebelik süresince su çiçeğinden korunmak için gereken tedbirleri alabilirler. Gebelik süresince özellikle su çiçeği salgınları olursa, kesinlikle kalabalık ortamlara girmemeleri, başka çocukları varsa su çiçeği geçirebilecekleri dikkate alınarak onlara fazla yaklaşmamalıdır. Bunun yanında gebelik kontrollerini de sıklaştırmaları faydalı olur. Bu önlemler anne karnındaki bebeğin sağlığını olumlu etkileyecektir. Daha önceden su çiçeği geçirdiğini bilen kadınlar açısından sorun yoktur. Çünkü hastalığı geçirdikleri için gebelikte su çiçeği bağışıklıkları bulunmaktadır.
]]>
Su Çiçeği Aşısı https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-asisi.html Sat, 01 Dec 2018 13:48:32 +0000 Su çiçeği aşısı, bulaşıcı özelliği oldukça fazla olan su çiçeği hastalığına karşı etkin bir koruma sağlar. Yapılan araştırmalar dünyada her yıl çok sayıda su çiçeği vakası olduğunu, buna bağlı olarak sorunlar Su çiçeği aşısı, bulaşıcı özelliği oldukça fazla olan su çiçeği hastalığına karşı etkin bir koruma sağlar. Yapılan araştırmalar dünyada her yıl çok sayıda su çiçeği vakası olduğunu, buna bağlı olarak sorunlar yaşandığını ve hastalığın ağır geçmesi nedeniyle hastanede yatışların olduğunu ve belirli sayıda su çiçeği nedeniyle ölüm olduğunu belirlemiştir. Ancak su çiçeği aşısının uygulanmaya başlandığı 1995 yılından itibaren, su çiçeği hastalığı görülme oranının ve hastanede yatışın belirgin derecede azaldığı görülmüştür. Su çiçeği hastalığının yaklaşık % 90 kadarı 15 yaşın altındaki çocuklarda görülmektedir. Daha önceden en fazla 5-9 yaş arasındakileri etkilerken, günümüzde okul öncesinde yoğunlaştığı belirlenmiştir. Su çiçeği aşısının içeriği canlı virüs aşısıdır. İlk kez 1974 yılında Japon Prof. Michiaki Takahashi ve çalışma arkadaşları tarafından geliştirilmiştir. Aşı 20 yıldan uzun süredir kullanılmakta, Amerika'da ise 1995 yılında ruhsat almış ve uygulanmaya başlanmıştır.

Su çiçeği aşısı ne zaman yapılmalı, koruyuculuğu nedir

Su çiçeği aşısı 12-18 aylık bebeklere tek doz olarak yapılması önerilir. Gelişmelerle son yıllarda 13 aylık bebeklere önerilir. Eğer 13 yaşına kadar aşılanmamış ergenler varsa, bunlara 4-8 hafta aralıklarla 2 doz halinde aşılama yapılmalıdır.

Aşıyı olanlar su çiçeği hastalığından % 70-90 oranında korunur. Su çiçeğini şiddetli geçirmekten ise % 95 oranında korunurlar. Aşının ruhsat aldığı 1995 yılında aşı yaptıranların bağışıklığı hala devam etmektedir. Aynı şekilde Japonya'da aşının kullanımına başlandığında aşılananların hala su çiçeğine karşı bağışıklıkları devam etmektedir. Su çiçeği aşısının tek doz halinde yaşam boyu bağışıklık sağlaması gerekir. Fakat bazı çalışmalar sırasında 4-5 yaşlarında ya da 9-11 yaşlarında aşının 2. dozu yapılması önerilir. Bazı çocuklar aşıya olumlu yanıt verse de, hafif su çiçeği geçirebilirler. Bu her 100 çocuktan sadece 1-2 tanesinde görülebilir.

Su çiçeği aşısı olan çocukların bu hastalığı ailedeki kişilere bulaştırması konusunda endişe duyulsa bile, bu oldukça nadir olur. Sadece aşı yapılan çocuklarda deri döküntüleri olursa bu risk ortaya çıkabilir. Bu döküntüler olursa, çocukla temastan kaçınılmalıdır. Su çiçeği hastalığından korunmanın en etkili yöntemi su çiçeği aşısının yapılmasıdır. Çocukların 1 yaşından itibaren tek doz su çiçeği aşısı sayesinde bu hastalıktan korunması mümkündür. Daha önceden hastalığı geçirmeyenler, aşı olmayan yaşça büyük çocuklar ve erişkinlerde aşı olması gerekenler arasındadır. Bu aşı cilt altında yani subcutan olarak uygulanır.

Su Çiçeği AşısıSu çiçeği aşısı kimlere yapılmalıdır

Bu aşı her şeyden önce su çiçeği hastalığını geçirmemiş olanlara uygulanmalıdır. Aynı zamanda;
 • 1 yaşından itibaren çocukların hepsine
 • Kronik hastalıkları olanlara
 • Okula ya da kreşe başlayacak olanlara
 • Bağışıklık kriterleri yeterli akut lösemi hastalarına, immün yetmezliği bulunanlara
 • Organ nakli olan kişilere
 • Sağlık personellerine, kreş ve okul personellerine
 • Doğurganlık çağındakilere, gebe kalmak isteyenlere
 • Çocukluğunda aşılanmamış olan adolesan ve erişkinlere aşı yapılmalıdır.
 • Aşılanmamış ve önceden su çiçeği geçirmemiş kişiler su çiçeği hastasıyla karşılaşırsa, ilk 72 saat içinde su çiçeği aşısı olursa hastalıktan korunabilir ya da hastalığı hafif geçirmesi sağlanabilir. Bu kişilerde aşı olabilir.
Su çiçeği aşısı başka aşılarla birlikte uygulanabilir

Güvenilir bir aşı olan su çiçeği aşısında sonradan % 5-35 kadar hafif yan etkiler olabilir. Aşı yerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı olabilir. % 3-5 oranında hafif döküntüler olur, ancak döküntülerin içi sıvıyla dolu olmaz. Eğer aşı sonrası döküntü olursa, bu 5-25 gün sonra ortaya çıkabilir. Döküntüler ilk 2 haftada olu]]> Su Çiçeği Antibiyotik https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-antibiyotik.html Sat, 01 Dec 2018 15:09:31 +0000 Su Çiçeği Antibiyotik, Su çiçeği virüsü, tıp biliminde varisella zoster virüsü olarak adlandırılır. Su çiçeği, en infeksiyöz hastalıklardan biridir. Yani bulaştırıcılığı oldukça fazladır. Bulaşma Su Çiçeği Antibiyotik, Su çiçeği virüsü, tıp biliminde varisella zoster virüsü olarak adlandırılır. Su çiçeği, en infeksiyöz hastalıklardan biridir. Yani bulaştırıcılığı oldukça fazladır. Bulaşma yolu hava iledir. Hasta olan kişi ile ayı havayı solumak bile bulaşmaya neden olabilir. Varisella zoster virüsü üç tür enfeksiyon yapar. Bu enfeksiyonlar primer, latent ve sekonder enfeksiyonlardır. 


Su çiçeği viral bir hastalıktır. Viral hastalıkların tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur. Ancak viral hastalık üzerine bakteriyel hastalıklar eklenebilir. Bu eklenme durumuna bakteriyel süper enfeksiyon denir. Bakteriyel süper enfeksiyonlar, su çiçeği seyrinde en çok görülen komplikasyonlardır. Su çiçeği antibiyotik kullanımı, cilt bütünlüğünü en çok bozan, bakteriyel süper enfeksiyonlara en sık neden olan olduğunda uygundur. S. aureus ve S. pyogenes nedenli impetigo, fronkül, sellülit, erizipel ve lenfanjit bu hastalıklardan başlıcalarıdır. Bu durumlarda su çiçeği antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Antibiyotik seçimi, hasta hangi bakteri ile enfekte olmuş ise ona bağlıdır. Ve bu seçimi sadece doktor yapmalıdır. Kişilerin kendilerine göre antibiyotik seçimi çok sakıncalıdır. Günümüzde en çok yapılan hatalardan birisi de gereksiz ve kontrolsüz antibiyotik kullanımıdır. Gereksiz ve kontrolsüz antibiyotik kullanımına bağlı bakteriler antibiyotiklere karşı direnç geliştirirler ve antibiyotikler bir süre sonra işe yaramaz hale gelirler. Bakteriyel süper enfeksiyon yok ise sadece antiviral tedavi uygulanır. Antiviral tedavide her hastaya uygulanmaz. Antiviral tedavi için bazı endikasyonlara gerek vardır. 

Su Çiçeği AntibiyotikSu çiçeği varlığında antiviral tedavi uygulama endikasyonları şunlardır:
 • 13 yaşından büyük hastalar (komplike ve gebe olmayanlar)
 • 12 aydan büyük çocuklarda kronik cilt hastalığı veya pulmoner hastalık varlığı
 • Kısa süreli, intermittan ve ya inhale kortizol kullananlar
 • Uzun süreli aspirin tedavisi alması gerekenler
 • Ev içi temasla riskli hastalara bulaştırma olasılığı varsa 
Korunma: Annesi doğumdan beş gün öncesinden iki gün sonrasına kadarki evrede su çiçeği geçirmiş olan ancak henüz vezikül gelişmemiş olan yenidoğanlara varisella zoster immunglobulin (VZIG) uygulanmalıdır. Temaslı sağlıklı çocuklar ilk 3-5 gün içerisinde aşılanmalıdır. 
Rutin aşılama: Sağlıklı çocuklarda 12-18. aylarda ilk doz, 4-6 yaşta 2. doz; ergenlerde ve erişkinlerde bir ay araylae 2 doz halinde uygulanır.
]]> Su Çiçeği Beslenme https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-beslenme.html Sun, 02 Dec 2018 12:04:24 +0000 Su çiçeği beslenme, Su çiçeği genellikle küçük çocuklarda sık görülen bir virüstür. Su çiçeği  hastalığı çocuklar da sık görülür ve ağır belirtiler yol açmayan bir virüstür kökenli bir bulaşıc Su çiçeği beslenme, Su çiçeği genellikle küçük çocuklarda sık görülen bir virüstür. Su çiçeği  hastalığı çocuklar da sık görülür ve ağır belirtiler yol açmayan bir virüstür kökenli bir bulaşıcı hastalıktır. Bu hastalığı yapan virüs varicella- zoster virüsüdür. Bu virüs su çiçeğin ve zona hastalıklarını yapar. Su çiçeği bu virüsün birinci enfeksiyonu ve çocuklu çağı hastalığı olarak bilinir. Zona ise daha önce su çiçeğini geçirmiş olan çocukların yetişkinlik veya ihtiyarlık çağlarında ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Su çiçeğini tanısı döküntülerin dikkatli incelenmesiyle hemen bilinebilir. Su çiçeğinde bağışıklık sistemi normal olan hastalarda tedavi olarak sadece kaşıntının ve bakterinin enfeksiyonu önlemek için uygundur. Kaşıntı için hafif olan losyon tedavisi, ağır olanlarda ise hap tedavisi uygulanmaktadır. Su çiçeğinde ateşi yüksek olan çocuklarda ateş düşürücü verilerek  tedavi oluşur. Su çiçeği hastalığın da bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcılık süresi ve döküntülerin çıkması ortalama bir iki gün içinde başlar. Bütün döküntüler kabuklanana kadar devam eder. bu döküntüler de direk temasla bulaşabilir. Bunun dışın damlacık yolu da denilen hava yolu ve nefes yoluyla da oluşur. Aynı evde yaşayan kardeşine geçmesi çok yüksektir. Su çiçeği hastalığı kış sonu ve ilk bahar başı dönemlerin de çok sık görülür. Her şeyden önemlisi ise suçiçeği geçiren hastalarla temastan kaçınmalıyız. Su çiçeğinin belirtileri daha çok deri döküntüsü, ateşlenme, baş ağrısı, iştahsızlık, halsizlik, kaşıntı gibi belirtilerle görülür. 

Su Çiçeği BeslenmeSu çiçeği beslenme nasıl olmalıdır

Su çiçeği geçiren çocuklarda bol bol sıvı tüketilmeli ve çorba ağırlıklı beslenilmelidir. Acı gıdalardan, baharatlardan, karbonatlı içeceklerden uzak durmalıyız. Vitamin ve mineral eksikliğine dikkat edilmeli ve vitaminli gıdalar yenmelidir. İyi yıkanmış sebze ve meyve tüketilmelidir. Çok ağrı ve ateş var ise ağrı kesici alınmalıdır. Su çiçeğinde çok sıcak ve çok soğuk tüketilmemelidir. Acıdan ve ekşiden de uzak durmamız gerekir. Su çiçeğinde bakım ve hijyen çok önemlidir ve çok suya girerek döküntülere zarar vereceği için çok banyodan da uzak durulmalıdır.

]]>
2 Aylık Bebekte Su Çiçeği https://www.sucicegi.gen.tr/2-aylik-bebekte-su-cicegi.html Mon, 03 Dec 2018 11:09:37 +0000 2 aylık bebekte su çiçeği, Bebeklik ve çocukluk döneminde daha çok karşılaşın su çiçeği, virüslerden kaynaklı bulaşıcı bir hastalıktır. Bebeklik döneminde su çiçeği geçirmeyen çocuklarda ileri yaşlarda bu rahatsızl 2 aylık bebekte su çiçeği, Bebeklik ve çocukluk döneminde daha çok karşılaşın su çiçeği, virüslerden kaynaklı bulaşıcı bir hastalıktır. Bebeklik döneminde su çiçeği geçirmeyen çocuklarda ileri yaşlarda bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilmektedirler. İki aylık bebeklerde su çiçeğini atlatma süreci zorlu ve sancılı geçmektedir. Su çiçeğine sebebiyet veren virüsler temas yoluyla bulaşabilir. Özellikle su çiçeğini bir kez bile geçirmeyen kişilere bu virüs bulaşma olasılığı yükselir. Temas yoluyla bulaşabilen bu hastalığın kuluçka süresi 16-18 gün arasında bebeğe göre değişir. 2 aylık bebekte su çiçeği virüsü vücudu sardıktan sonra 10/15 gün sonrasında gözle görülen döküntüler oluşur. 2 aylık bebekte su çiçeği vücudun her yerinde görülebilen döküntülerle kaplanır. 

Su çiçeğinin bebekteki diğer belirtileri de şunlardır.
 • Ateş.
 • Ciltte döküntüler.
 • Baş ağrısı.
 • İştahsızlık.
 • Halsizlik.
 • Karın ağrısı.
İlk belirtisi olarak döküntülerle kendini belli eden su çiçeği rahatsızlıkları daha çok yüz ve saç derisinde görülmektedir. Bunun sonrasında sırt ve göğüs bölgelerine doğru yayılır. 2 aylık bebekte su çiçeği beraberinde kaşıntı ve kızarıklık problemleri getirir. Döküntülerin arttığı dönemde yüksek ateş sorunu da oluşur. Ateş söz konusu olduğu için bebeğinizi vakit geçirmeden bir uzmana götürün.

2 Aylık Bebekte Su Çiçeği2 aylık bebekte su çiçeği tedavisi:
 • Yüksek ateşte ateş düşürücü şuruplar kullanılır.
 • Vücutta oluşan kaşıntı ve döküntülerini önlemek ve tedavi amaçlı doktorun tavsiye ettiği losyonlar kullanılır. Çocuğunuzda veya bebeğinizde belirtiler görüldüğü zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşünüz.
]]>
Hamilelikte Su Çiçeği https://www.sucicegi.gen.tr/hamilelikte-su-cicegi.html Mon, 03 Dec 2018 20:07:30 +0000 Hamilelikte su çiçeği: Çok sıklıkla görülmese de her 10.000 kadının % 5 de görülse de hamilelikte su çiçeği çok ciddi bir durumdur. Bütün çocuk hastalarının gurubu gibi genelikle kışın bahar aylarında daha sık Hamilelikte su çiçeği: Çok sıklıkla görülmese de her 10.000 kadının % 5 de görülse de hamilelikte su çiçeği çok ciddi bir durumdur. Bütün çocuk hastalarının gurubu gibi genelikle kışın bahar aylarında daha sık görülebilir. Su çiçeği genelikle çocukken çıkartırlar nadiren de olsa bazen erişkinler dede görülür. Erişkinlerde görülen su çiçeği çocuklara nazaran daha ağır geçirirler. Özelikle hamilelerde daha da zor geçer. Su çiçeği geçiren bir insanla temas yolu ile veya havadaki virüs mikroplarının solumasıyla da bulaşabilir. Aynı evin için bir kişinin su çiçeğini çıkartması diğer çıkartmayan bireylere çok rahatlıkla bulaşır. Su çiçeğinin en önemli belirtisi uçları sulu kırmızı döküntüleridir. Erişkinlerde bazen döküntü den önce halsizlik, ateş, kas ağrıları, eklem ağrısı ve baş ağrısı gibi belirtiler gösterebilir. İlk döküntüler önce yüzde çıkar ve daha sonra aşağıya doğru yayılır. Döküntüler 7 gün içinde iyileşir. Döküntüler aksettiği süre zaafında ev halkına çok rahatlıkla bulaşabilir. Hastalığın kuluçka dönemi 14-20 gün içinde değişebilir. Mikrobu ilk aldığın temas yada solunum yolu ile alındığı taktirde bir kaç gün içinde virüs bölgesel lenf düğümlerinde çoğalarak daha sonra buradan kan yolu ile organlara genel de karaciğer ev dalakta ve genel olarak buralarda çoğalmaya devam ederler. Döküntüler ortaya çıkmadan 1-3 hastalık etrafına bulaşmaya başlar. Bu döneme kuluçkalama dönemi denir. Su çiçeği zaman zaman ölümlere yol açtığı söylenir. Bu yüzden hamilelikte su çiçeğine dikkat edilmelidir. Erişkinlerde en sık görülen durumlardan biride zatürre olma ihtimali olabilir. Zatürre nedeni ile hastaneye yatan hasta sayısı %5-14 kadara yükselir. Bu yüzden hayatını kayıp eden hasta sayısı da  hemen hemen % 11 kadardır. Belirtiler genelikle döküntüler başladıktan 1-5 gün içinde ateş, öksürük, solunum yetmezliği, göğüs ağrısı, tükürükte kan gelme gibi belirtiler gösterebilir. Su çiçeğinin bir diğer komplikasyonu da beyin iltihabıdır tabi bu durum çok sıklıkta görülen bir durum değildir. Hamilelikte su çiçeği riskli bir durum bu durumda pnömoni başta olmak üzere komplikasyonların görülme riski daha yüksek olduğu için hastalık çok daha ciddi bir durum alır. Günümüz deki gibi gelişmiş yoğun bakım ünitesi olmadığı için su çiçeği pnömosi ne denile hamile kadınlardaki ölüm sayısı % 35' e yakın olduğu söylenmektedir. Hamile kadınlarda su çiçeğine bağlı zatürre görülmesi bazı risk faktörü şunlardır, kronik karaciğer hastalığı, sigara içmek ve bağışıklık sistemi hastalıkları olabilir. Su çiçeği çıkaran hamile kadının yakın takip edilmesi gerekir.

Hamilelikte Su ÇiçeğiSu çiçeğinin bebek üzerindeki etkisi :

Su çiçeği çıkartan anne enfeksiyonun aktif durumda olması bebekte ciddi sorunlar çıkabilir. Bebeklerin % 97' side herhangi bir etki ortaya çıkmayabilir. Bebekte intrauterin enfeksiyon olması, üç şekilde oluşabilir. Konjenital varisella sendromu, belirtisi olmada kan değerinin pozitif olması, bebeğin su çiçekli doğması gibi ihtimaller olabilir. İlk aylarda su çiçeği fetal anomalillere neden olacağından çok daha önemlidir. Konjenital vericella sendromu bebeği kol ve bacaklarında, gözlerinde, deride ve sinir sisteminde anomalilere neden olur ve bu durum nadiren de olsa bazen bebek anne karnında ölüme yol açabilir. Bu tür belirtiler en çok hamileliğin 20' ci haftasında ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Bebekte görüle bilinecek bulgularda bazıları ciltte lekelenmeler, doğum kilosunun düşük olması, ciltte zikzak şeklinde nedbe dokusu, katarak, gözlerin normalden küçük olması, görme sinirinde küçülme, parmaklarda anomali, kolda veya bacaklarda kısalık, kaslarda güç kaybı, derin tendon reflekslerinde kaybolma veya azalma, his kaybı, beyin iltihabı, idrar veya dışkıyı tutamama, başının normalden küçük olması, sera nöbeti, beyin dokusunun gelişmemesi, bağırsakta gelişme bozukluğu, böbreklerde anomali, ancak bu durumların ortaya çıkma ihtimali d]]> Su Çiçeği Virüsü https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-virusu.html Tue, 04 Dec 2018 15:05:48 +0000 Su Çiçeği Virüsü, tıbbi adı varisella zoster virüsüdür. Su çiçeği hastalığı, en bulaşıcı hastalıklardan birisidir ve bulaşma yolu hava iledir. Varisella zoster virüsü kendine özgü üç çeşit enfeksiyon ya Su Çiçeği Virüsü, tıbbi adı varisella zoster virüsüdür. Su çiçeği hastalığı, en bulaşıcı hastalıklardan birisidir ve bulaşma yolu hava iledir. Varisella zoster virüsü kendine özgü üç çeşit enfeksiyon yapar. Bu enfeksiyonlar primer, latent ve sekonder enfeksiyonlardır.

Primer enfeksiyon: Solunum damlacıklarının üst solunum yolu epitel hücreleri ve konjonktivaya teması sonucunda bulaşır. Giriş yerindeki ilk replikasyondan sonra primer ve sekonder viremiler yaparak hedef doku olan cildin epidermis tabakasına, langerhans hücrelerine ulaşır. Varisella zoster virüsü ciltte sırası ile makül, papül, tek gözlü vezikül, püstül ve krut oluşumu ile karakterize su çiçeği hastalığına neden olur. Lezyonlar polimorfizm gösterir, her çeşit cilt lezyonu bir arada bulunabilir. Göğüs ve sırttan başlar. Gövdede fazla, yüzde ve ekstremitelerde ise az sayıdadır. Saçlı derde de görülebilir. Lezyonlar kaşıntılı ve bulaştırıcıdır. Cilt lezyonları sadece epidermiste sınırlı kaldıkları için iz bırakmadan iyileşirler. Su çiçeği enfeksiyonu, erişkinlerde çocuklardan daha ağır seyreder. Ölümcül seyirli olan zatürre gelişme riski artar. Yeni doğan ve immün yetmezliklerde ciddi, ilerleyici bir seyir izler. Gelişen kan yayılımı sonucunda karaciğer, akciğer ve beyin gibi organlar da tutulur. 

Latent enfeksiyon: Virüs, primer enfeksiyondan sonra alt torasik duysal sinir köklerine ve ya kranial duysal ganglionlara çekilir ve latent hale geçer.

Sekonder enfeksiyon (Reaktivasyon): İleri yaş, kanser, özellikle Hodgkin lenfoması ve immün yetmezlik gibi hücresel immünite kusurlarında reaktivasyon enfeksiyonları gelişir. Duyu sinirleri boyunca, bunların innerve ettikleri dermatomlara geri dönerler. Gruplu, kuşak tarzında ve ağrılı veziküler lezyonlara (herpes zoster) yol açarlar. Lezyon bölgesindeki ağrı çok şiddetli olabilir ve aylarca sürebilir (post herpetik nevralji). Zona lezyonlarında da tipik multinükleer dev hücreler ve inklüzyon cisimcikleri bulunur. Zona hastasının vezikülü ile temas eden duyarlı konakta su çiçeği gelişir. Zona, Nervus facialis'in geniculate ganglionundaki reaktivasyon sonucu gelişmiş ise yüz felci, dış kulakta veziküller, 8. sinir tutulumu, damak kaynaklı tat ve tükürük kaybı, göz yaşı ve burun salgısında azalma (Ramsey-Hunt sendromu) görülür. 

Su Çiçeği VirüsüKomplikasyonlar: 
 • Bakteriyel süper enfeksiyonlar: Su çiçeği seyrinde en çok görülen komplikasyonlardır. Cilt bütünlüğünü en çok bozan, bakteriyel süper enfeksiyonlara en sık neden olan döküntülü hastalıktır. S. aureus ve S. pyogenes nedenli impetigo, fronkül, sellülit, erizipel ve lenfanjit başlıcalarıdır.
 • Merkezi sinir sistemi komplikasyonları: Su çiçeği seyrinde ikinci sıklıkla görülen komplikasyon grubudur. Akut serebellar ataksi (serebellit, en sık) ve meningoensefalit başlıcalarıdır. 
 • Respiratuar komplikasyonlar: Özellikle KOAH'lı erişkinlerde, üçüncü üç ayındaki gebelerde ve immünite sorunu olanlarda gelişen yaygın primer enfeksiyon sırasında zatürre meydana gelir. Oldukça ağır seyreder. Su çiçeğinde ölümlerin en sık nedenidir.
 • Fötal riskler: Su çiçeği virüsü, gebeliğin ilk üç ayında geçirilen enfeksiyon sırasında %10 olasılıkla, ilk 20 hafta içinde ise %2 olasılıkla fetusa bulaşır. İnsan hücrelerinde mitozu metafaz sırasında durdurur. Fetusta ekstremite hipoplazileri, kortikal atrofi, koriyoretinit (konjenital varisella sendromu) gelişir. Anne hastalığı doğuma yakın ya da doğumdan hemen sonra geçirmiş ise bebek aktif enfeksiyon ile doğar. Tabl ciddidir; tipik cilt döküntülerine ek olarak akciğer, karaciğer, beyin ve kalp tutulumu da görülür. Bunların %30'u ölür.
 • Karaciğer komplikasyonları: Su çiçeğinde sıklıkla; semptom vermeyen, çabuk iyileşen, hafif seyirli bir hepatit atağı söz konusudur.
 • Nadir komp]]> Su Çiçeği Başlangıcı https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-baslangici.html Wed, 05 Dec 2018 11:47:58 +0000 Su çiçeği başlangıcı, bir enfeksiyon hastalığı olan su çiçeği, varisella zoster virüsünün vücuda girmesi ile başlayan ateşli bir hastalıktır. Varisella zoster virüsü normal havada canlı yaşam süreci 1-2 saat   Su çiçeği başlangıcı, bir enfeksiyon hastalığı olan su çiçeği, varisella zoster virüsünün vücuda girmesi ile başlayan ateşli bir hastalıktır. Varisella zoster virüsü normal havada canlı yaşam süreci 1-2 saat  kadar olurken, uygun bir ortam bulduğunda çok çabuk çoğalan bir virüstür ve oldukça bulaşıcıdır. İnsandan insana öksürme ve aksırma sonucu havaya dağılan virüslerin solunum yolu ile vücuda girmesi ile, su çiçeği çıkarmış birine temas edilmesi ve gözlerin ovuşturulması sonucu göz teması ile, su çiçeği döküntüleri ile temas yolu ile de bulaşmaktadır. Varisella zoster virüsünün kuluçka süresi 14-16 gün kadardır. Bulaşıcılık seviyesi oldukça yüksek bir virüs olmasına rağmen çocukluk "dönemlerinde çıkarılması halinde hafif seyreden bir hastalık olmakla birlikte, ciltte kaşıntı ile birlikte küçük su keseleri ile tanınır. 

  Su çiçeği nasıl bulaşır

  Su çiçeği virüsü ile ilk temas edildikten sonra, üst solunum yolu ile lenf bezlerine yerleşmek sureti ile çoğalmaya başlar, ilk yedi günde dalak ve karaciğer olmak üzere bütün iç organlara yayılarak üreme sürecini sürdürür, 14. günde ilk belirtileri olan halsizlik, baş ağrısı, karın ağrısı gibi genel belirtileri başlar. Bu genel belirtilerin hemen akabinde yüz ve saç dipleri başta olmak üzere, omuzlarda sırtta ve daha sonra da kol ve bacaklarda olmak üzere, bütün vücutta kaşıntı ile birlikte başlayan kırmızı kabarcıklar şeklinde başlar daha sonra içi sıvı dolu kabarcıklar ve cilt döküntüleri şekline döner, oluşan bu kesecikler ve kızarıklar kaşıntılı olmaktadır. Genellikle hafif seyreden su çiçeği su çiçeğinde döküntü sayısı 15-20 kadar olmakla beraber, toplam genelinde ortalama 400-500 döküntü oluşmaktadır. Bu döküntüler kısa zamanda kabuk bağlar yaklaşık 15 gün içerisinde dökülür. Su çiçeği virüsü hasta kişinin döküntülerine temas edilmesi sureti ile bulaşır, solunun yolu ile de su çiçeğinin bulaşıcılığı vardır. Su çiçeği çıkarmış bir çocuğun tüm hane halkına bulaştırma oranı yüzde doksan seviyesindedir, bu yayılma oranı okullarda, kreş ve bakım yurtlarında yayılma hızı daha yüksek seviyededir. 

  Su Çiçeği BaşlangıcıSu çiçeği başlangıcı ve etkileri

  Dünyanın her yerinde görülebilen su çiçeği enfeksiyonu vak'aları yalnız insanlarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın virüsü olan varisella zoster oldukça dayanıksız bir virüs olması itibarı ile salgınlar da daha çok mevsimsel olmaktadır. Bu hastalığın mevsimsel olarak en sık görüldüğü aylar ise ocak ve mart aylarıdır, bu aylarda su çiçeği adeta tavan yapar. Türkiye geneline baktığımızda 20 yaşına kadar insanlarımızın yüzde doksanı geçmişlerinde su çiçeği hastalığı geçirmişlerdir. Bu hastalığa yakalanma yaşı ortalama yarısı 5-8 yaş çocuklarda görülmektedir, 15 yaş üstü su çiçeği vak'ası %10 olurken, erişkinlerde bu oran %5 kadardır. Erişkinlerde çok düşük seviyelerde görülmesine rağmen, erişkinlerde su çiçeğinden ölüm oranı daha yüksek olmaktadır.  
  ]]> Su Çiçeği Çeşitleri https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-cesitleri.html Wed, 05 Dec 2018 21:44:10 +0000 Su çiçeği çeşitleri, hastanın çıkardığı rahatsızlığın birçok çeşitleri vardır. Bunlar rahatsızlıkta renklere göre ayrılmaktadır. Beyaz, sarı, yeşil, kırmızı, siyah, menekşedir. Su çiçeği rahatsızlığı genel Su çiçeği çeşitleri, hastanın çıkardığı rahatsızlığın birçok çeşitleri vardır. Bunlar rahatsızlıkta renklere göre ayrılmaktadır. Beyaz, sarı, yeşil, kırmızı, siyah, menekşedir. Su çiçeği rahatsızlığı genelde çocuklarda ve azda olsa orta yaşlı kişilerde de görülür. Su çiçeği hastalığı bulaşıcı bir cilt hastalığıdır.

  Su çiçeği çeşitlerinin tehlikelerine göre sıralarsak. Beyaz olan en hafiftir. Bu vücudun direncinin kuvvetli olduğunu gösterir. En ağırı küçükten büyüğe sıralandığında beyaz, kırmızı, sarı, menekşe, yeşil ve siyahtır. Su çiçeği çeşitleri içinde en ağır geçeni siyahtır. Hastanın vücudunda kabartıları az ve hacmi büyük olursa tehlikesi az olur. Bu olay vücudun bağışık sisteminin kuvvetli olduğunu ve su çiçeğinin kontrol edilebileceğini gösterir. Fakat vücut kuvvetli bile olsa çiçeğin birisi batıp diğeri çıkıyorsa tehlike teşkil etmektedir. Ayrıca tehlikesi az olan rahatsızlığın üçüncü gününde yada takip eden günlerde çıkmış olanıdır. Uzun sürede çıkan çiçek rahatsızlığı tehlikelidir. Bu demektir ki rahatsız olan kişinin hastalığı kuvvetli olmaktadır. Vücudun direnci düşük olduğunu gösterir. Hasta olan kişide su çiçeğin hepsinin birden çıkıp birden yok olmasında tehlike teşkil etmektedir. Su çiçeğinin geç belirip geç olgunlaşmış olanın tehlikesi fazla, hemen belirirse ise tehlikesi azdır. Tehlikesi az olanın şekli yuvarlak olur ama tehlikeliyse şekli köşelidir. Su çiçeği hastasında karında ve göğüste çıkanı yaygındır. Karında ve göğüste çıktıysa; hastalığın etrafa yayıldığı ve maddenin kontrolü sağlanamadığı için tehlikelidir. Vücutta el ayakta çıkmasını yüz ve baş bölgesinde çıkmaktan daha iyidir. Aslında tehlikeli olanları saymaya devam edersek ağrı, yüksek ateş, ateş arttıktan sonra su çiçeğinin çıkması, nefes alıp vermeden anormallik varsa, çok susuyorsa tehlikelidir. Su çiçeği çıkaran hastanın siyah renkte kan ve idrar yapması ölümüne sebep olmaktadır.

  Su Çiçeği ÇeşitleriSu çiçeğinin çeşitlerinin görülmesi sebeplerinden bazıları  su çiçeği hastalığı hastanın vücuttaki kanın bozulmasıdır.  Ayrıca  safra sıvısının bozulmasından da meydana gelebilir.
  ]]>
  Su Çiçeği Ateş Yaparmı https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-ates-yaparmi.html Wed, 05 Dec 2018 22:49:29 +0000 Su çiçeği ateş yaparmı, Su çiçeği çocukluk çağı hastalığıdır. Hastalığın bulaşıcılığı çok yüksektir. Çocuklarda döküntüyle ve ateşle beraber seyreden bir hastalıktır. Kuluçka dönemi olarak enfeksiyon Su çiçeği ateş yaparmı, Su çiçeği çocukluk çağı hastalığıdır. Hastalığın bulaşıcılığı çok yüksektir. Çocuklarda döküntüyle ve ateşle beraber seyreden bir hastalıktır. Kuluçka dönemi olarak enfeksiyon mikrobu bulaştıktan 14-21 gün sonra döküntü ortaya çıkmaktadır. İlk 1-2 gün hafif ateş, halsizlik, burun akıntısı gibi bulgular olur. 1-2 gün bu hafif bulguların arkasından döküntü başlar.

Su çiçeği ateş ile beraber döküntü yapar mı

Döküntüler vezikülerdir, yani içi sıvıyla doludur. Genelde çocukların yüzünde, saçının içindeki deri kısmında, boynunda, karnında, sırtında olur. Döküntü kollarda daha az görülür. Su çiçeğinde her yaş döneminde döküntü olabiliyor. Hafif ama daha kabartılı bir kızarıklık ve içi sıvı dolu lezyonlar vardır.

Su çiçeği ateş yaparmı, Döküntünün aktif olarak arttığı dönemde ateş 1-4 gün arası sürmektedir. Birde kurumakta olan, kabuklanmakta olan lezyon vardır. Ateş ve döküntü dışında, özellikle çok spesifik olan su çiçeği döküntüsü oldukça kaşıntılıdır. Yani çocuklar döküntü olan bölgeleri kaşımaya çalışmaktadırlar.

Su Çiçeği Ateş YaparmıSu çiçeği ateş yaparmı, Su çiçeği ateş yapan bir rahatsızlıktır. Bunun dışında çocuğun yemek yememe problemi olabiliyor, halsizliği olabiliyor, ağız içindeki yaralardan dolayı ağız içinde ağrı olabiliyor. Yani döküntü, ateş, yemek yememe, halsizlik, spesifik bulgulardır. Döküntünün geçme süresi çocuklarda genelde 1 haftadır. Su çiçeğinde döküntü ortaya çıktıktan sonra zamanla yavaş yavaş yeni döküntüler oluşur ve eskiler kurur. Ayrıca su çiçeği hastalığı kendi kendine iyileşen bir hastalıktır.

Su çiçeği olan çocuklar kaşındığında tırnaklarıyla vücudunun diğer bölgelerine enfeksiyon bulaştırabilir veya vücudun direncini düşüren ikinci bir enfeksiyon ek olduysa bakteriyel enfeksiyon riskini artırır. Su çiçeği hastalığında non-steroid antienflamatuar kullanıldığı zaman bakteriyel enfeksiyon ilave olma riskini artırmaktadır, bakteriyel enfeksiyon iz bırakır.

Yine su çiçeği hastalığında, vücut direncini düşürdüğü için bazı komplikasyonlar daha da artmaktadır. Orta kulakta iltihap ve bakteriyel enfeksiyon olarak zatürre olma olasılığını arttırmaktadır.

Su çiçeği çok az da olsa, meningoensefalit dediğimiz çocuklarda bilinç kaybına, yürüme rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Ama genelde selim bir hastalıktır. Su çiçeği 1 haftada iyileşmeye başlar ve genelde kalıcı bir leke bırakmaz.

Su çiçeği aşısı 1995 yılından itibaren uygulanıyor. Aşının koruyuculuğu %90'a yakın. Genelde 1 yaştan 15 aya kadar yapılır. Ama daha büyük çocuklara da yapılabilir. Daha önceki yıllarda aşı tek doz olarak yapılıyordu. Fakat günümüzde su çiçeği aşısı iki doz yapılmaktadır. İlk çıktığında antikorlarla vücudu koruma süresi 11 yıla kadar çıkar.

15 aylık ya da 1 yaşında aşı yapılan çocuğun aşısını genelde 4-6 yaş arası ikinci bir dozda tekrarlanması gerekir. İlk dozdan sonra koruyuculuğu %90, ikinci dozda koruyuculuk oranı daha da artmaktadır.
]]>
Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-izleri-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 15:50:30 +0000 Su çiçeği izleri nasıl geçer, genellikle çocuklar da görülmektedir. Kendi kendine de iyileşebilen bir hastalıktır. Su çiçeği geçirmiş çocuk ya da birey de yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısı ve kas ağrıları gö Su çiçeği izleri nasıl geçer, genellikle çocuklar da görülmektedir. Kendi kendine de iyileşebilen bir hastalıktır. Su çiçeği geçirmiş çocuk ya da birey de yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısı ve kas ağrıları görülür. Çoğunlukla çocuklar da görülen su çiçeği  bebeklerde olduğunda ölüme kadar ilerleyebilir. Su çiçeği bulaşıcıdır. En yakın temas ile bulaşabilir. Belirtileri 3-5 günde görülür. Su çiçeğin de yüzde oluşan su dolu sivilceler kendi kendine kurur ve dökülür. Bu şekilde su çiçeği iyleşmiş olur. Su çiçeği enfeksiyon hastalığıdır. Su çiçeği boyunca antibiyotik kullanımı görülmez. Su çiçeği aşısı su çiçeği oluşumunu %95 oranda engellemektedir. Bebeklerde ve çocuklarda çok ağır ilerleyen bu hastalık zatürre gibi ölümcül hastalıklara neden olmaktadır. Su çiçeği aşısı bebeklerde ve çocuklara 1. sınıftan itibaren yapılabilir. Su çiçeği çocuklarda en fazla 8-10 gün sürer. Su çiçeği geçirmiş birey tekrar su çiçeği geçirebilir. Aşılanan çocukların %20'sinde aşı yerinde kızarıklık ve ağrı görülmektedir. Çocuklar su çiçeği geçirmişse diğer çocuklardan uzak durmalı ve kreş gibi yerlere gidiyorsa gönderilmemelidir. Çünkü diğer çocuklara bulaşma ihtimali çok da yüksektir.

Su Çiçeği İzleri Nasıl GeçerSu çiçeği izleri nasıl geçer 

Öncelikle hastalığı geçirmiş bebeği ya da çocuğu uzman bir dermotoloğa götürmelisiniz. Antibiyotik içeren krem ya da kaşıntı azaltan krem kullanmalısınız. Su çiçeğinin geçmesi için yulaf unu ile çörek otu yağını bir hafta boyunca günde bir kere yüzüne sürmeli ve  masaj yapmalıdır. Günde bir kere pamukla yüzüne bal sürebilir. Hem kaşıntıyı alır hem de kızarıkların rengini alır. Biraz karbonatla suyu karıştırarak kaşınan yere ve kızarıkları geçirmektedir. Neem yaprağı anti-bakteriyeldir. Hem bakterisini alır hem de kaşınmasını azaltır. C vitamini olan besinler bol bol tüketilmelidir. Özellikle de havuç çorbası çok faydalıdır. Sandal ağacı yağı hem kaşıntıya hem de kızarıklığa iyi gelir. Çok baharatlı yiyecekler ve fast food'tan kaçınılmalıdır. Nane yağını mümkünse hiç kullanmayın su çiçeğinde kızarıklığı, izi ve kaşıntıyı artırır.
]]>
Su Çiçeği Bulaşıcı Mı https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-bulasici-mi.html Fri, 07 Dec 2018 11:23:22 +0000 Su çiçeği bulaşıcı mı, genelde çocukların ve yetişkinlerin çıkartmış olduğu enfeksiyonlu, ve ateşli bir hastalıktır. Çocukların geneli su çiçeği aşısı yaptırılmışlardır. Su çiçeği aşısı yapılan bir kişini Su çiçeği bulaşıcı mı, genelde çocukların ve yetişkinlerin çıkartmış olduğu enfeksiyonlu, ve ateşli bir hastalıktır. Çocukların geneli su çiçeği aşısı yaptırılmışlardır. Su çiçeği aşısı yapılan bir kişinin bu rahatsızlığı çıkartmayabilir. Su çiçeği aşısı yapılanların bazıları çok ağır atlatırken bazıları ise çok hafif atlatılabilir. Aile içinde birinin su çiçeği olması herkese bulaşması anlamına gelmektedir. Bulaşıcı hastalık olan su çiçeği ilk çıktığı günlerde belirtileri arasında halsizlik ve ateş görülmektedir. Belirtileri olarak ateş ve halsizlik yapar. Vücut içine giren virüs ile oluşan su çiçeği oldukça bulaşıcıdır. Aile içinde oluşan su çiçeği bulaşma olasılığı diğer aile fertleri için kaçınılmazdır.

Böylesi bir durum karşısında hasta en yakın kliniğe götürülmelidir. Vücut içine giren virüsün su çiçeği olarak görünmesi ve yayılması durumunda yapılacak en doğru şeyin doktor kontrolü olmasıdır. Böyle bir durum karşısında evde yapılacak bir önlem yoktur. Su çiçeği olan kişinin iyileşene kadar evden dışarı ve küçük çocuk ise okula dahi gitmesi doğru olmaz. Aksi taktirde herkese bulaşır ve hasta kendi sağlığına kavuşmadan başkalarına bulaştırmış olur. Su çiçeği olan ve vücuduna giren bir kişide kuluçkaya dönemi başlar. Bu dönem yaklaşık en az 2 hafta sürmektedir. Ayrıca hasta olan kişinin vücudunda şiddetli kaşıntı ve deri döküntüleri olmuştur. Bu durumlar karşısında hasta oldukça streslidir. 

Su Çiçeği Bulaşıcı MıSu çiçeği nasıl bulaşır:  su çiçeği teşhisi konulan kişinin evden dışarı  çıkmaması gerekir. Su çiçeği bulaşıcı mı diye merak ediyorsanız, su çiçeği hapşırma, öksürme gibi nefes yolu ile karşısındaki kişiye bulaştırır. Çocukların okul ve kreş gibi ortamda birbirlerine bulaştırması oldukça sık, rastlanılan durumlar arasındadır. Su çiçeği olan kişinin kendine dikkat etmesi gerekir. Üstelik sinsice yayılan bu hastalıkta ise ateş üşütme, titreme görülmektedir. Hasta olan kişiyi doktor kontrol altına alarak verdiği ilaçlarla hastanın kaşıntı ve ağrısının dinmesine yardımcı olur.

Su çiçeği belirtileri nelerdir:  hasta olan kişinin öncelikle baş ağrısı ile bir kaç gün önceden belirtisi başlar. Bunun ardından ise şiddetli bir karın ağrısı, ortaya çıkarak bir anda vücutta kızarıklar belirginleşerek ortaya çıkar. Yaklaşık sıkıntı yarattığı süre ise oldukça uzun bir süredir. İki hafta süren su çiçeği hasta olan kişinin dışarı ile ilgisi iyileşene kadar kesilir. Su çiçeğinden korunmanın en etkili yolu ise bebeklikten vurulan aşıdır. Aşı yapılan kişilerin yaklaşık 10-15 yıl bu hastalıktan korunmaları mümkündür.
]]>
Su Çiçeği Kuluçka Süresi https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-kulucka-suresi.html Sat, 08 Dec 2018 05:38:48 +0000 Su çiçeği kuluçka süresi, Su çiçeği vericella zoster virüsünün etken olduğu vücutta kaşıntılı, kırmızı sulu kabarcıklardan oluşan döküntüleridir. Yorgunluk ve ateş ile kendini ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalık Su çiçeği kuluçka süresi, Su çiçeği vericella zoster virüsünün etken olduğu vücutta kaşıntılı, kırmızı sulu kabarcıklardan oluşan döküntüleridir. Yorgunluk ve ateş ile kendini ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Su çiçeği döküntüleri ilk yüzde ve vücutta olarak kendini gösterir. Su çiçeği genelikle çocuklarda görülür ve çocukken çıkarmamış yetişkinler dede görülür. Su çiçeğinin çok fazla bulaşıcı özeliği vardır. Su çiçeği ciltteki döküntüsü, kızarıklık, kaşıntı ve yüksek ateş ile meydana çıkar. Su çiçeği kuluçka döneminde yaklaşık on dört gün sonra döküntüler ortaya çıkar. İlk günler yüksek ateş ortaya çıkar daha sonra halsizlik ve burun akıntısı meydana gelir. su çiçeğinde görülen deri döküntülerin de içi su dolu kabarcıklar şeklinde olup. yüzde, boyun bölgesinde, saç derisinde, göbek ve en çokta sırt bölgesinde döküntüler daha çok kendini gösterir. Su çiçeği kaşıntı yapar ve kızarıklığa sahiptir. Su çiçeğinde kızarıklığa, su toplama ve kaşıntılı olan bu evre yaklaşık 6-7 gün sürer, bu arada bir iki günde yüksek ateş görülebilir. Çok ağır durumlarda ve aşırı döküntüler de zatürreye çevirme ihtimalinde mutlaka hastaneye yatırılarak ilaç tedavisi uygulanarak hasta göz altında kalmalıdır. Su çiçeği kuluçka süresi yaklaşık 14-15 gün arası döküntülerle ortaya çıkar, döküntülerin sönmesi 6-7 gün sürer ve bu süre içinde hastalık çök rahatlıkla bulaşır. Toplamda kuluçka dönemi  yaklaşık 15-20 gün sürebilmektedir.

Su çiçeğinin zararları: Su çiçeğinin nadiren de olsa komplikasyonlara yol açma ihtimalleri  olabilir. Deri, akciğer, deri altı, eklem yerleri gibi vücudun değişik yerlerinde ve kanda görülen bakteriyel enfeksiyonlar, su çiçeği hastalığına bağlı olarak oluşabilecek durumlardır. Hastalık bazı kişilerde beyine ve iç organlara yayılabilir. Enfeksiyon sırasında ağrıyı ve ateşi düşürmek için kesinlikle aspirin kullanılmamalıdır. Aspirin kullanılması akciğere ve beyine tahribata sebep olur aynı zamanda reye sendromu oluşumuna sebebiyet verir. reye sendromu da grip sebebiyle aspirin ve aspirin gibi salisilat içeren ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç kullananlarda görülen sorundur. Bu tür durumlarda karaciğerde yağ birikir ve beyin içi basıncı çok yükselir ve bu durum ölüme yol açabilmektedir. Akciğer enfeksiyonu da ciddi sonuçlara yol açar zatürreye sebebiyet verir ve bu durumda hastanın hayatının kayıp etmesine sebebiyet verir. Su çiçeği gözde çıktığı taktirde körlüğe de sebebiyet verme ihtimali olabilir. 

Su Çiçeği Kuluçka SüresiSu çiçeği aşısı ne zaman yapılır: Su çiçeği aşısı 13 aylıktan büyük bebeklere yapılmaktadır. Fakat tek doz aşı yeterli olmadığından beş ve altı yaşlar arası aşı bir doz olarak tekrarlanır. Yetişkinler bu hastalıkla çocukluk döneminde karşılaşıp bağışıklık elde etikleri için yetişkinler arasında pek salgın görülmez. Fakat çocukken su çiçeğini çıkarmayan yetişkinlerde çıkarma olasılığı vardır. Yetişkinken çıkartılan su çiçeği daha zor geçirilir. Su çiçeği kuluçka süresi bile daha kısa olabilir. Bağışıklık sistemi düşük olan kişiler, kanser hastaları ve hamile kadınlar risk altında oldukları için mutlaka aşı olmaları gerekmektedir. Su çiçeği aşısının bebek üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı bilinmediği için hamile kadınların aşı yaptırmamalıdır. Hamilelik döneminde su çiçeği riskini önlemek için hamile kalmadan dört hafta önce aşıyı yaptırıp bu riski en aza indirilebilir.
]]>
Su Çiçeği Bulaşma Yolları https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-bulasma-yollari.html Sat, 08 Dec 2018 05:58:59 +0000 Su Çiçeği Bulaşma Yolları, su çiçeği varisella zoster adı verilen virüsün oluşturduğu bir hastalıktır. Varisella zoster adı verilen bu virüs havada 1-2 saat kadar canlı kalabilen ve hızla çoğalabilen bir virüstür. Bu ned Su Çiçeği Bulaşma Yolları, su çiçeği varisella zoster adı verilen virüsün oluşturduğu bir hastalıktır. Varisella zoster adı verilen bu virüs havada 1-2 saat kadar canlı kalabilen ve hızla çoğalabilen bir virüstür. Bu nedenle bulaşıcılığı çok yüksek olan bir hastalıktır.

Su Çiçeğinin Bulaşma Yolları 
 • Hapşırma
 • Öksürme
 • Havada dağılan virüsün solunum yoluyla bulaşması
 • Göz ile teması 
 • Ciltte oluşan kabarcıklar ile temas sonucu 
Kolaylıkla bulaşan bir virüstür. Bu virüsün bulaşmasından sonra 14-16 günlük kuluçka dönemi başlar. Temastan sonraki ilk 4-5 gün içerisinde virüs üst solunum yolu ile lenf bezlerine yerleşir ve burada hızla çoğalmaya başlar. 7 gün sonucunda başta karaciğer, dalak gibi diğer organlara da yayılarak çoğalmaya devam eder. 14. günde ise artık bulaşan kişide ateş, vücudunun belli bölgelerinde kırmızı kabarcıklar şeklinde ortaya çıkmaya başlar. Oluşan bu kabarcıklar 5-6 gün içinde kurur. Bu hastalıkta oluşan kırmızı kabarcıklar normalde iz bırakmadan geçmektedir. Fakat daha çok çocuklarda görülen bir hastalık olduğu için bazen bu kabarcıkların izi kalmaktadır. Bu hastalığın bulaşmasını önlemek için aşı yöntemi uygulanmaktadır. Bu aşı 13 aydan büyük bebeklerde yapılabilmektedir. Ancak tek doz yeterli  olmadığı için 5-6 yaşında aşı işlemi tekrarlanmalıdır.Su Çiçeği Bulaşma Yolları 

Çocuklarda yaygın olarak görülen bir hastalık olan su çiçeği bulaşma yolları arasında olduğundan, çocuğun hasta olduğu andan itibaren okula gidiyorsa bu hastalık atlatılana kadar okula gönderilmemesi gerekmektedir. Temas veya hava yoluyla kolayca  bulaşan bir hastalık olduğu için diğer çocuklara da kolayca bulaşmaktadır. Hastalığın bulaşımını en aza indirmek için  çok dikkatli olunmalıdır. Temizlik kurallarına bu dönemde daha çok dikkat edilmelidir.
]]>
Su Çiçeği Yaraları https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-yaralari.html Sun, 09 Dec 2018 00:34:37 +0000 Su Çiçeği Yaraları: su çiçeği genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Su çiçeği, varicella zoster denilen bir virüsün sebep olduğu ve vücutta kaşıntı, kırmızı döküntüler oluşturan bir hastalık türüdür. A Su Çiçeği Yaraları: su çiçeği genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Su çiçeği, varicella zoster denilen bir virüsün sebep olduğu ve vücutta kaşıntı, kırmızı döküntüler oluşturan bir hastalık türüdür. Ayrıca su çiçeği aşı ile korunabilen bir hastalıktır. Bir yaşını dolduran her bebeğe su çiçeği aşısı yapılabilir, ve bu aşının 4- 6 yaş arasında tekrarlanması durumunda ise ömür boyu bağışıklık kazanmasını sağlar. Sağlıklı ve aşılı çocuklar su çiçeği yaralarını  daha hafif atlatırlar. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar ise, nadir de olsa menenjit gibi ciddi ve tehlikeli olan bu hastalığa yakalanabilirler. Genellikle ağız yoluyla alınan virüsler, vücut içerisinde hızlı bir şekilde yayılarak çoğalırlar. İki ile on yaş arasındaki çocuklarda daha sık görülen bir hastalık türüdür.
Su çiçeği hastalığına genellikle kış ve bahar aylarında daha sık rastlanır.

Su çiçeği yaraları belirtileri; bu hastalığın en belirgin özelliği, vücutta oluşan kırmızı pulcuklar ve içi su dolu kabarcıklardır. Bunun yanı sıra halsizlik, iştahsızlık, baş ve kasın ağrısı, ateş gibi belirtilere sahip olan bir hastalıktır. Su çiçeğinde vücutta oluşan pulcuklar iki üç gün sonra lekeler kabacığa dönüşür. Ayrıca su çiçeği yarası çok kaşıntı yapar ve vücudun her yerinde çıkabilir. Örneğin  saç derisinde, parmak aralarında, ağız içinde,  göğüs ve sırt bölgesinde meydana gelir. Geçirilen su çiçeği ve yaraları 10-15 gün arasında yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlar. Ancak su çiçeği yaraları çok kaşıntı yaptığı için kesinlikle bu yaralara dokunulmamalıdır. Çünkü su çiçeğinde oluşan yaralar vücutta kalıcı leke ve çukurlar oluşturur. Bunlarda kalıcıdır ve tedavisi de yoktur.

Su Çiçeği YaralarıSu çiçeği yaraları tedavisi; bu hastalık virüslerden kaynaklandığı için ilaçlar pek işe yaramaz. Ancak kaşıntıyı hafifletmek ve yara oluşumunu azaltmak için krem ve losyonlar kullanılır. Bu ilaçları da mutlaka doktor veya eczacıya danışarak kullanmakta fayda vardır. Su çiçeği geçiren çocukların temizliğine daha çok önem verilmelidir. Kullanılan özel eşyalar havlu, yastık kılıfı ve çarşafları sık sık yıkanıp dezenfekte edilmelidir. Su çiçeği yaraları çok kaşınır ve bulaşıcı olduğu için de bulaşmasını önlemek için tırnaklar uzamadan kesilmeli ve törpülenmelidir. 
Ayrıca su çiçeği geçiren çocuklarda iştah azalmasına bağlı olarak su kaybı yaşanır. Bunu önlemek için çocuk olabildiğince sıvı ağırlıklı ve hafif gıdalarla beslenmelidir. Ağır baharatlı eyağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Su çiçeği yarası ağrı  ve ateşte yaptığı için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarda kullanılır. Su çiçeği geçiren bebek ve çocukların kreş, anaokulu, okul ve kalabalık yerlerden uzak tutulmaları gerekir. Bu hastalığın bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır
]]>
Su Çiçeği Hastalığı https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-hastaligi.html Sun, 09 Dec 2018 07:49:25 +0000 Su Çiçeği Hastalığı, Su çiçeği hastalığına neden olan virüs, vericella zostar virüsünün yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. Aynı zamanda vericella zosta virüsü zona hastalığına da yol açar. Çocukken su çiçe Su Çiçeği Hastalığı, Su çiçeği hastalığına neden olan virüs, vericella zostar virüsünün yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. Aynı zamanda vericella zosta virüsü zona hastalığına da yol açar. Çocukken su çiçeği çıkaran kişiler yetişkinliklerinde zona olma ihtimali vardır. Vericella zosta virüsünün yol açtığı halsizlik, yorgunluk, ateş, kaşıntı, kızarıklık ve su toplamış kabarcıkları olarak ortaya çıkan bulaşıcı hastalıktır. su çiçeğine yakalanan çocukların bir kısmında yüksek ateş, kaşıntı ve hastalığa sebep olan döküntüler, sıvı kaybına ve baş ağrısı semptomlara neden olur. Su çiçeği genelikle çocuk yaş da çıkartırlar. Fakat çocukken çıkartılmayan erişkinler dede çıkartır ve erişkinler daha zor çıkartırlar. Hastalığın kuluçka dönemi bir ile üç hafta arasıdır ve üçüncü hafta sonlarına doğru hastalığın belirtileri ortaya çıkmaya başlar, bu belirtiler yüksek ateş ve deride kızarıklıklar başlar, grip şeklinde başlar, kızarıklıkların üstü su kabarcıkları olarak ortaya çıkar. Daha sonra su kabarcıkları kaşıntıya dönüştürür. döküntüler kaşıntılı, farklı boyutlardadır ve içi su dolu kabarcıklar halin dedir. 6-7 gün içinde kabarcıklar sönüp kabuklanmaya  ve kurumaya başlar. Mikropta bulaşma özelliğini kaybeder. Su çiçeği vakıalarının büyük bir kısmı 15 yaş çocuklardan oluşmaktadır. Kabarcıklar su toplama döneminden sonra kabuklanarak iyileşme sürecine girer ve hastalığın iyileşme süreci yaklaşık 7-10 gün arsı sürer. Kaşıntı sebebi ile patlamış dağılmış ve bu sebep ile enfeksiyon kapmasına neden olur. Kabarcıkların enfeksiyon kapmasıyla suçiçeğinin yerlerinde iz kalır. Döküntüler çoğunlukla yüzde, saçların arasında, kollarda, bacaklarda ve çoğunlukla vücutta görülürler. su çiçeği küçük yaşlarda çıkartılmadılar büyüyünce çıkartırlar ve yetişkinlerde daha zor olur. Hamilelerin dikkat etmesi gerekir aksi taktirde bebek kaybına neden olur.

Su Çiçeği HastalığıSu Çiçeği Hastalığı Nasıl Bulaşır : Su çiçeği son derece bulaşıcı hastalıktır. Versella zosta virüsü havada 1-2 saat kalır ve çok çabuk çoğalan bir virüstür. Hasta kişi ile direkten temas ve hasta kişinin öksürmesi, hapşırması ile havaya yayılan virüsler havaya yayılır ve diğer kişilere solumasıyla bulaşır. Temastan 3-4 gün içerisinde virüs üst solunum yoluyla lenf bezlerine çoğalırlar. Virüs bulaştıktan yedi gün içinde karaciğer ve dalak başta olmak üzere diğer organlara da dağılarak üremeye ve çoğalmaya devam ederler. Bu evrelerden sonra 3-4 gün içinde hastalık kendini beli etmeye başlar ve ateşlenir daha kızarıklıklar ve döküntülerle kendini belirtir.

Su Çiçeği Hastalığı Zararları: Su çiçeğinde nadiren de olsa komplikasyona yol açabilir. Derde, deri altında, akciğerler ve eklem yeri gibi vücudun bir çok bölgesinde ve kanda görülen bakteriyel enfeksiyonlar su çiçeği enfeksiyonunda ortaya çıkan durumlar olabilir. Hastalık bazı çocuklar da iç organlarına yayılır. Enfeksiyon sırasında ağrıyı ve ateşi kesmek için kesinlikle aspirin verilmemelidir. aspirin alındığı taktirde karaciğerde ve beyinde tahribata sebep olur ve reye sendromuna sebep olur. Reye sendromu aspirin ve içeriği aynı olan ağrı, ateş düşürücü ilaçlarda ortaya çıkan durumlardır. Bu tür durumlarda karaciğer yağ birikir, beyinde basınç çok yükseldiği taktirde bu durum ölümlere yol açar. Karaciğerde enfeksiyon riski olduğu taktirde zatürreye olma ihtimali yüksektir. Bu durumda mutlaka hastaneye yatırılmalıdır. Aksi taktirde ölüme yol açabilir.

Su Çiçeği Hastalığı Tedavi Şekli: Su çiçeği tedavisinde genelikle antibiyotik verilmez. Hastalığı geçiren çocuklar sıcak yerde kalırsa terler ve kaşıntı artar. Yaptıra bilinirse çocuğa ılık duşun iyi gelecektir. Kaşıntısını alması  ve birazda olsa rahatlaması için krem, losyon kullanıla bilinir. Ateş yaklaşık 7 gün sürebilir. Bu tür durumlarda veda ağır olanlarda mutlaka hastaneye gidilmeli yoksa ciddi ve ölümle sonuçlanan durumlar ortaya çıkabilir.
]]>
Su Çiçeği Losyonu https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-losyonu.html Sun, 09 Dec 2018 14:46:23 +0000 Su çiçeği Losyonu, su çiçeği hastalığında oluşmuş başta pembemsi ve giderek koyulaşan kızarıklıklar için kullanılır. Su çiçeği hastalığı baş gösterdiğinde tıbben istirahat dışında bir tedavi önerilmese de, Su çiçeği Losyonu, su çiçeği hastalığında oluşmuş başta pembemsi ve giderek koyulaşan kızarıklıklar için kullanılır. Su çiçeği hastalığı baş gösterdiğinde tıbben istirahat dışında bir tedavi önerilmese de, suçiçeğinin kaşıntı ve kızarıklık evresinde sıkıntılı hale gelmektedir. Su çiçeği losyonunu  tıbbi olarak losyon alabildiğimiz gibi eskiden beridir kullanılagelmiş ve büyükannelerimizin bildiği çok etkili yöntemlerde vardır.

Ev yapımı suçiçeği losyonlarından  bazıları şunlardır:

Birkaç saatte bir ılık suyla yapmak rahatlatmamışsa bu yöntemlerden istediğinizi deneyebilirsiniz.

Temiz naylon veya pamuklu olması fark etmeyen bir çoraba,  bir bardak yulaf ezmesi koyup, çorabın ağzını sıkıca bağlayın. Dört bardak sıcak su dolu bir kabın içine 10 dakika bekletmek suretiyle çorabı koyup bekletin. Doğal suçiçeği losyonu olan bu suyu, ılık su dolu küvete koyun ve hastayı küvetin içinde bekletin.

1-2 bardak epsom tuzunu suyla karıştırarak; bir bardak sodyum bikarbonatlı su; Organik elma sirkesi; Organik mısır nişastası suyu suçiçeği losyonu şekli ile hastanın vücudunun temizlenerek rahatlama sağlanabilir. Kızarıklık ve kaşıntı gidecektir.Ayrıca aloe vera jel de suçiçeği kaşıntı ve yaralarına çok iyi gelen suçiçeği losyonlarından birisidir. Ayrıca su çiçeğinin bıraktığı izleri de yok etmektedir.

Su çiçeği losyonu kullanmanın en önemli yanı suçiçeğinden oluşmuş beneklerin kaşınmaması ve enfekte olmaması durumudur. Enfekte olan bir suçiçeği balonlaşır ve su toplayan yaralar halini alır. Eğer önlem alınmazsa kanamalı, akıntılı yaralar meydana gelebilir ve bu sebeple cerrahi müdahale ile sonuçlanabilir.

Su Çiçeği Losyonu

Su çiçeği losyonu için kullanılan doğal topikal suçiçeği losyonlarından bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Kalamin losyon: Kalamin içerikli tüm losyonlar suçiçeği losyonu olarak kullanılabilir. Kalamin kızarıklık ve kaşıntıya gelecektir. Eğer içeriğinde çok fazla kalamin etken maddeli losyon bulamıyorsanız, kalamin yapılı su ürünleri de losyon gibi yaralara kullanabilirsiniz.
 • Bal: Su çiçeği losyonu olarak harika bir doğal yöntemdir. Tüm vücuda sürülebilir. Ağız içinde oluşmuş suçiçeği beneklerine gayet iyi gelir.
 • E vitamini yağı: Kalojen etken maddesinin çok olduğu E vitamini yağı kusursuz suçiçeği losyonu olarak önerilebilir.Ciltteki kaşıntı, suçiçeği lekelerine çok iyi gelir. Cildin su kaybını önler. Deriyi temizleyerek yenilenmesini sağlar. Ayrıca su çiçeğinin sebep olduğu ateş ve yanma hissini deriden giderilmesini sağlar. Kulak çöpü vasıtasıyla E vitamini yağını suçiçeği losyonu olarak yaraların üzerine kullanabilirsiniz.
 • Zerdeçal: Zerdeçalı sıcak suya karıştırarak ve bir taşım kaynatarak suyunu, suçiçeği losyonu yapabilirsiniz.
 • Zeytinyağı: Zeytinyağını su çiçeği losyonu olarak kullandığınızda kabuk bağlayan yaraların hızla iyileştiğini göreceksiniz.
]]>
Su Çiçeği Banyo https://www.sucicegi.gen.tr/su-cicegi-banyo.html Mon, 10 Dec 2018 04:40:54 +0000 Su çiçeği banyo: Su çiçeği hastalığında banyo tartışmalara açık bir konudur. Kimi insanlar su çiçeği hastalığı bulunan bireyin banyo yapmasını uygun görmez iken kimi insanlar ise hasta olan bireyin banyo yapmasını Su çiçeği banyo: Su çiçeği hastalığında banyo tartışmalara açık bir konudur. Kimi insanlar su çiçeği hastalığı bulunan bireyin banyo yapmasını uygun görmez iken kimi insanlar ise hasta olan bireyin banyo yapmasının doğru olmasını savunur. Fakat su çiçeği geçiren bir çocuğun cilt yüzeyini temiz tutmak için ılık suyla, lifle ovmadan, kimyasal maddeler vücuda temas ettirilmeden duş amaçlı olduğunda çocuğa iyi geldiği gözlemlenmiştir. Su çiçeği dünyada en sık görülen döküntülü bir hastalıktır. Su çiçeği vücuda varisella zoster adında bir virüsün geçmesi ile oluşan bir hastalıktır. Bu virüs her yolla vücuda girebilir. Varisella zoster hapşırma, öksürme ve hava yoluyla vücuda bulaşabilir. 

Su çiçeği  döküntülü, kaşıntılı ve bulaşıcı bir hastalıktır. Vücutta kırmızı içi su dolu kabarcıklar oluşmasına neden olur ve kabarcıklar kabuk tutmaya başladığında virüs bulaşıcı olma niteliğini kaybetmeye başlar. Su çiçeğinin ateşli bir hastalık olması da vücutta ılık bir banyonun iyi gelmesini sağlar.Fakat su çiçeği olan hasta normal bir banyo gibi  değilde duş niteliğinde sade su olmalıdır. Buradaki amaç banyo değil vücudun ılık suyla rahatlaması olmalıdır. Su çiçeğindeki döküntüler tırnakla yada herhangi bir şekilde koparıldığında vücutta iz kalması riski çok fazladır bunun için hastayı banyo sırasında lifle keselemek kesinlikle yanlıştır. Lifleme işlemi kabuk tutmuş yaraların kalmasına yada içi su dolu kabarcıkların patlamasına neden olabilir. Su çiçeği ateşli bir hastalık olduğu için ılık duştan önce veya sonra ateş düşürücü şurup verilmelidir. Su çiçeği vücutta döküntüler çıkmadan 1-2 gün öncesinde kendini ateş, halsizlik, dalgınlık, baş ağrısı ve karın ağrısı gibi belirtilerle göstermeye başlar. Bu belirtiler 1-2 gün sonrasında kırmızı içi su dolu kabarcıklar vücutta meydana getirir. Su çiçeği hafife alınmamalı ve ihmal edilmemelidir. Çocukta veya yetişkinde her bireyde dikkat ve önem gerektiren bir durumdur. Su çiçeği günümüzde aşılar sayesinde hastaların zarar görmeden atlattığı bulaşıcı bir hastalıktır.

Su Çiçeği BanyoSu çiçeği banyo faydaları:
 • Ateşin düşmesini sağlar
 • Vücutta cildin temiz kalması sağlanır.
 • Vücuttaki kaşıntıya engel olur.
 • Banyo su çiçeğinde enfeksiyonu engeller.
 • Hastayı serin ve ferah tutar.
]]> Çocuklarda Su Çiçeği https://www.sucicegi.gen.tr/cocuklarda-su-cicegi.html Mon, 10 Dec 2018 17:29:02 +0000 Çocuklarda Su Çiçeği, Genellikle çocuklarda görülen bir hastalık olmakla birlikte ağır belirtileri olmayan virüse bağlı bir hastalıktır ve bulaşıcıdır. Bu virüs varicella-zoster'dir. Bu virüs zona ve su çiçeği has Çocuklarda Su Çiçeği, Genellikle çocuklarda görülen bir hastalık olmakla birlikte ağır belirtileri olmayan virüse bağlı bir hastalıktır ve bulaşıcıdır. Bu virüs varicella-zoster'dir. Bu virüs zona ve su çiçeği hastalıklarını yapar ve çocuk çağı hastalığıdır, nadiren büyüklerde görülür. Su çiçeği vücutta çıkan sinek ısırığı gibi fakat iltihaplı döküntülerden anlaşılır, eğer tanı konamıyorsa alınan döküntülerden laboratuvar testi sonucu anlaşılır.

Çocuklarda su çiçeği bulaşma yolları : Su çiçeğinin bulaşma süresi döküntüler başlamadan birkaç gün öncesi başlar ve döküntüler kabuklanmaya başlayana  kadar devam eder. Hava yolu ile bulaşabilir, aynı evde yaşayan veya dışarıdan gelen bir çocuğa kolaylıkla bulaşır. Daha çok ilkbahar ve kış aylarında görülen bir hastalıktır.

Su çiçeğinden korunma yolları : Su çiçeğinden korunmak için ilk başta aşı yaptırılması gerekir. Aşılar çocuklarda 12 aylıkken ilk doz olarak daha sonra okul çağında 7 yaşlarında toplam iki doz olarak yapılır  (su çiçeği aşısı devlet tarafından karşılanmaktadır). 12 yaşından büyüklerde yine iki doz olarak fakat bir ay arayla aşının yapılması gerekir. Diğer korunma yolu ise çocuğunuz aşıları yapılmadan önce su çiçeği olmuş biriyle temas ettiyse ilk 72 saat içinde aşısının yapılması koruyabilir ve su çiçeği hastalığı olan birinden uzak tutmak, temas ettirmemek, aynı ortamda da evde bulundurmamak.

Çocuklarda su çiçeği belirtileri: Su çiçeği grip gibi başlar ve ateş yapar, vücutta kaşıntılı içi su dolu sivilceler, döküntüler çıkar. Bu özde ve ağızda da çıkabilmektedir. Genellikle 15 yaşından küçüklerde ortaya çıkar.

Çocuklarda Su ÇiçeğiÇocuklarda su çiçeği tedavisi:
Yüksek ateş olmaması açısından ateş düşürücü, kaşıntıyı alması için losyonlar kullanılır ve yatakta dinlenmedir. Su çiçeği hayat boyunca bir kere çıkarılır ve hasta olan kişiden ikinci kez bulaşmaz.
]]>