Su Çiçeği Ağızda Çıkar mı?
15 Mayıs 2024

Su Çiçeği Ağızda Çıkar mı?

Su Çiçeği Ağızda Çıkar mı? Genel olarak sık sık çocuklarda rastlanılan bu hastalık türü, ağır belirtileri olan söz konusu olmayan, toplumda sıklıkla görülen, virüs kökü olan bir bulaşıcı hastalık türü olarak bilinmektedir. Su çiçeğini oluşturan virüs oldukça tehlikeli olup insana büyük rahatsızlıklar vermektedir. Bu hastalığa sebep olan virüsün adı ise varicella zoster virüsüdür. Bu virüsün oluşması ile zona hastalığı ile su çiçeği hastalığının görülmesi mümkündür. Bu su çiçeği rahatsızlığı virüslerin ilk enfeksiyon kapmasına sebep olan hastalık türüdür. Bunun yanı sıra çocukluk dönemi hastalığı olup özellikle de su çiçeği ağız kısımda sıklıkla çıktığı görülmüştür. Bununla birlikte yüz çevresinde, sırt kısmında, göğüste ve bacaklarda görülme riski oldukça yüksektir. Görüldüğü üzere su çiçeği hastalığı ağızda çıkabildiği gibi bedenin diğer yerlerinde de çıkabilmektedir.

Su Çiçeği Ağız ve Çevresinde Çıkması Durumu

Bu rahatsızlık türü çocuklarda sıklıkla yaşanmakla birlikte yaşlılarda zona adı verilen hastalığın neticesinde kendisini göstermektedir. Su çiçeği rahatsızlığının belirtisi çok rahat bir biçimde anlaşılmaktadır. Bunun ile su çiçeği vücudumuzun her noktasında çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Ayakta, kollarda, göğüs kısmında, belimizde, boyun çevremizde ve sıklıkla yüzde çıktığı görülmüştür. Yüz kısmında ise özellikle de ağız ve çevresinde su çiçeği çıktığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise hem görünürde açık bölge olması bakımından virüsten çok kolay etkilenmesi ve hem de yüz ve ağız bölgesinin hastalıktan çok rahat bir şekilde etkilenmesidir. Yani su çiçeği rahatsızlığı ağız ve çevresinde çok sık rastlanılan bir hastalık türüdür. Bu durumun yaşanma ise birlikte acil olarak yardım alınması şarttır.

Ağızda Çıkan Su Çiçeğine Karşı Alınacak Tedbirler ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  • Doktor tavsiyesiyle kullanılan ateş düşürücülerin kullanılması
  • Cilde ve özellikle ağız çevresine sürülebilen krem, merhem ve ilaçlar sayesinde kaşıntı önlenir. Bu sayede hastalığın daha da ileri düzeylere ulaşması engellenmiş olur.
  • Su çiçeği rahatsızlığı geçiren çocuğunuza kesinlikle aspirin vermemelisiniz. Aspirin kullanılması halinde Reye sendromu yaşanabilir.
  • Ilık haldeki bir kova suyun içine bir çorba karışığı miktarı yemek sodası (Bikarbonat) katarak çocuğunuza duş aldırabilirsiniz.
  • Kabukların dökülmesi adına kesinlikle keselenme ya da liflenme yapılmaması gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlar söz konusu olabilir, çocuğun bedeninde izler meydana gelebilir.
Su çiçeği ağızda çıkar mı? Diye sorun etmek yerine, rahatsızlığını görülmesiyle karşı karşıya olan bireylerin öncelikle dikkat etmesi gereken ilk şartı bu hastalığına yakalanan bireylerin çevresinde bulunmamak ve daha da önemlisi bu hastalarla kesinlikle temas edilmemelidir. Bunun yanı sıra su çiçeği belirttiğimiz gibi çok küçük yaşlarda görüldüğü için çocuğunuzu bu hastalığa yakalanması üzerine eğer okula gidiyorsa rapor aldırıp birkaç günlüğüne göndermemeniz gerekir. Aksi halde başka çocuklara rahatlıkla bulaşma durumu söz konusudur. Bununla birlikte su çiçeği hastalığına yakalanmamak için ve aktif bir biçimde korunmak adına aşı yapılması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Su Çiçeği Bulaşma Yolları?

Su Çiçeği Bulaşma Yolları?

Su Çiçeği Bulaşıcı mı?

Su Çiçeği Bulaşıcı mı?

Haber Bülteni