Su Çiçeği Losyonu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Su Çiçeği Losyonu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Su çiçeği Losyonu, su çiçeği hastalığında oluşmuş başta pembemsi ve giderek koyulaşan kızarıklıklar için kullanılır. Su çiçeği hastalığı baş gösterdiğinde tıbben istirahat dışında bir tedavi önerilmese de suçiçeğinin kaşıntı ve kızarıklık evresinde sıkıntılı hale gelmektedir. Su çiçeği losyonunu tıbbi olarak losyon alabildiğimiz gibi eskiden beridir kullanılagelmiş ve büyükannelerimizin bildiği çok etkili yöntemlerde vardır.


Ev yapımı suçiçeği losyonlarından bazıları şunlardır


Birkaç saatte bir ılık suyla yapmak rahatlatmamışsa bu yöntemlerden istediğinizi deneyebilirsiniz.

Temiz naylon veya pamuklu olması fark etmeyen bir çoraba, bir bardak yulaf ezmesi koyup, çorabın ağzını sıkıca bağlayın. Dört bardak sıcak su dolu bir kabın içine 10 dakika bekletmek suretiyle çorabı koyup bekletin. Doğal suçiçeği losyonu olan bu suyu, ılık su dolu küvete koyun ve hastayı küvetin içinde bekletin.

1-2 bardak epsom tuzunu suyla karıştırarak; bir bardak sodyum bikarbonatlı su; Organik elma sirkesi; Organik mısır nişastası suyu suçiçeği losyonu şekli ile hastanın vücudunun temizlenerek rahatlama sağlanabilir. Kızarıklık ve kaşıntı gidecektir. Ayrıca aloe vera jel de suçiçeği kaşıntı ve yaralarına çok iyi gelen suçiçeği losyonlarından birisidir. Ayrıca su çiçeğinin bıraktığı izleri de yok etmektedir.

Su çiçeği losyonu kullanmanın en önemli yanı suçiçeğinden oluşmuş beneklerin kaşınmaması ve enfekte olmaması durumudur. Enfekte olan bir suçiçeği balonlaşır ve su toplayan yaralar halini alır. Eğer önlem alınmazsa kanamalı, akıntılı yaralar meydana gelebilir ve bu sebeple cerrahi müdahale ile sonuçlanabilir.


Su çiçeği losyonu için kullanılan doğal topikal suçiçeği losyonlarından bazıları aşağıda verilmiştir

 • Kalamin losyon: Kalamin içerikli tüm losyonlar suçiçeği losyonu olarak kullanılabilir. Kalamin kızarıklık ve kaşıntıya gelecektir. Eğer içeriğinde çok fazla kalamin etken maddeli losyon bulamıyorsanız, kalamin yapılı su ürünleri de losyon gibi yaralara kullanabilirsiniz.
 • Bal: Su çiçeği losyonu olarak harika bir doğal yöntemdir. Tüm vücuda sürülebilir. Ağız içinde oluşmuş suçiçeği beneklerine gayet iyi gelir.
 • E vitamini yağı: Kolajen etken maddesinin çok olduğu E vitamini yağı kusursuz suçiçeği losyonu olarak önerilebilir. Ciltteki kaşıntı, suçiçeği lekelerine çok iyi gelir. Cildin su kaybını önler. Deriyi temizleyerek yenilenmesini sağlar. Ayrıca su çiçeğinin sebep olduğu ateş ve yanma hissini deriden giderilmesini sağlar. Kulak çöpü vasıtasıyla E vitamini yağını suçiçeği losyonu olarak yaraların üzerine kullanabilirsiniz.
 • Zerdeçal: Zerdeçalı sıcak suya karıştırarak ve bir taşım kaynatarak suyunu, suçiçeği losyonu yapabilirsiniz.
 • Zeytinyağı: Zeytinyağını su çiçeği losyonu olarak kullandığınızda kabuk bağlayan yaraların hızla iyileştiğini göreceksiniz.

Su Çiçeği Losyonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Su Çiçeği Diyeti Nasıl Yapılır?

Su Çiçeği Diyeti Nasıl Yapılır?

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Su Çiçeği Ağızda Çıkar mı?

Su Çiçeği Ağızda Çıkar mı?

Su Çiçeği Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Kaç Günde Geçer?

Su Çiçeği Kaç Günde Geçer?

Güncel

Su Çiçeği İzi Nasıl Geçer?

Su Çiçeği İzi Nasıl Geçer?

Su Çiçeği Kuluçka Süresi

Su Çiçeği Kuluçka Süresi

Su çiçeği kuluçka süresi, Su çiçeği vericella zoster virüsünün etken olduğu vücutta kaşıntılı, kırmızı sulu kabarcıklardan oluşan döküntüleridir. Yorgunluk[...]

Su Çiçeği Beslenme Türleri ve Özellikleri

Su Çiçeği Beslenme Türleri ve Özellikleri

Su çiçeği beslenme, Su çiçeği genellikle küçük çocuklarda sık görülen bir virüstür. Su çiçeği hastalığı çocuklar da sık görülür ve ağır belirtiler yol a[...]

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir?

Su Çiçeğine Ne İyi Gelir?

Su çiçeğine ne iyi gelir, Çocuklarda daha sık görülen bu hastalık bulaşıcı olduğu kadar ciddi belirtileri olan bir hastalıktır. Bulaşıcı olmasının nedeni ise vir[...]

Yeni Doğan Bebeklerde Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Yeni Doğan Bebeklerde Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Yeni doğan bebeklerde su çiçeği, Yeni doğan bebeklerde su çiçeği bebeğe henüz su çiçeği aşısı yapılmadığı için çok daha ağır ve tehlikeli bir süreç teşki[...]

Bebeklerde Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde su çiçeği, her yaş grubunda görülebilen su çiçeği hastalığı yeni doğan bebekte dahil olmak üzere yaş fark etmeksizin herkeste görülebilir. Oldukça bula[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6