Su Çiçeği Virüsü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Su Çiçeği Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Virüsü, tıbbi adı varisella zoster virüsüdür. Su çiçeği hastalığı, en bulaşıcı hastalıklardan birisidir ve bulaşma yolu hava iledir. Varisella zoster virüsü kendine özgü üç çeşit enfeksiyon yapar. Bu enfeksiyonlar primer, latent ve sekonder enfeksiyonlardır.

Primer enfeksiyon: Solunum damlacıklarının üst solunum yolu epitel hücreleri ve konjonktivaya teması sonucunda bulaşır. Giriş yerindeki ilk replikasyondan sonra primer ve sekonder viremiler yaparak hedef doku olan cildin epidermis tabakasına, langerhans hücrelerine ulaşır. Varisella zoster virüsü ciltte sırası ile makül, papül, tek gözlü vezikül, püstül ve krut oluşumu ile karakterize su çiçeği hastalığına neden olur. Lezyonlar polimorfizm gösterir, her çeşit cilt lezyonu bir arada bulunabilir. Göğüs ve sırttan başlar. Gövdede fazla, yüzde ve ekstremitelerde ise az sayıdadır. Saçlı derde de görülebilir. Lezyonlar kaşıntılı ve bulaştırıcıdır. Cilt lezyonları sadece epidermiste sınırlı kaldıkları için iz bırakmadan iyileşirler. Su çiçeği enfeksiyonu, erişkinlerde çocuklardan daha ağır seyreder. Ölümcül seyirli olan zatürre gelişme riski artar. Yeni doğan ve immün yetmezliklerde ciddi, ilerleyici bir seyir izler. Gelişen kan yayılımı sonucunda karaciğer, akciğer ve beyin gibi organlar da tutulur.

Latent enfeksiyon: Virüs, primer enfeksiyondan sonra alt torasik duysal sinir köklerine veya kranial duysal ganglionlara çekilir ve latent hale geçer.

Sekonder enfeksiyon (Reaktivasyon): İleri yaş, kanser, özellikle Hodgkin lenfoması ve immün yetmezlik gibi hücresel immünite kusurlarında reaktivasyon enfeksiyonları gelişir. Duyu sinirleri boyunca, bunların innerve ettikleri dermatomlara geri dönerler. Gruplu, kuşak tarzında ve ağrılı veziküler lezyonlara (Herpes zoster) yol açarlar. Lezyon bölgesindeki ağrı çok şiddetli olabilir ve aylarca sürebilir (Post herpetik nevralji). Zona lezyonlarında da tipik multinükleer dev hücreler ve inklüzyon cisimcikleri bulunur. Zona hastasının vezikülü ile temas eden duyarlı konakta su çiçeği gelişir. Zona, Nervus facialis'in geniculate ganglionundaki reaktivasyon sonucu gelişmiş ise yüz felci, dış kulakta veziküller, 8. Sinir tutulumu, damak kaynaklı tat ve tükürük kaybı, göz yaşı ve burun salgısında azalma (Ramsey-Hunt sendromu) görülür.


Komplikasyonlar

 • Bakteriyel süper enfeksiyonlar: Su çiçeği seyrinde en çok görülen komplikasyonlardır. Cilt bütünlüğünü en çok bozan, bakteriyel süper enfeksiyonlara en sık neden olan döküntülü hastalıktır. S. Aureus ve S. Pyogenes nedenli impetigo, fronkül, selülit, erizipel ve lenfanjit başlıcalarıdır.
 • Merkezi sinir sistemi komplikasyonları: Su çiçeği seyrinde ikinci sıklıkla görülen komplikasyon grubudur. Akut serebellar ataksi (Serebellit, en sık) ve meningoensefalit başlıcalarıdır.
 • Respiratuar komplikasyonlar: Özellikle KOAH'lı erişkinlerde, üçüncü üç ayındaki gebelerde ve immünite sorunu olanlarda gelişen yaygın primer enfeksiyon sırasında zatürre meydana gelir. Oldukça ağır seyreder. Su çiçeğinde ölümlerin en sık nedenidir.
 • Fötal riskler: Su çiçeği virüsü, gebeliğin ilk üç ayında geçirilen enfeksiyon sırasında %10 olasılıkla, ilk 20 hafta içinde ise %2 olasılıkla fetusa bulaşır. İnsan hücrelerinde mitozu metafaz sırasında durdurur. Fetusta ekstremite hipoplazileri, kortikal atrofi, koriyoretinit (Konjenital varisella sendromu) gelişir. Anne hastalığı doğuma yakın ya da doğumdan hemen sonra geçirmiş ise bebek aktif enfeksiyon ile doğar. Tabl ciddidir; tipik cilt döküntülerine ek olarak akciğer, karaciğer, beyin ve kalp tutulumu da görülür. Bunların %30'u ölür.
 • Karaciğer komplikasyonları: Su çiçeğinde sıklıkla; semptom vermeyen, çabuk iyileşen, hafif seyirli bir hepatit atağı söz konusudur.
 • Nadir komplikasyonlar: Su çiçeği seyrinde nadiren trombositopeni, kanama bozukluğu, artrit, miyokardit, perikardit, glomerülonefrit, nefrotik sendrom ve orşit gelişimine tanık olunmaktadır.

Su Çiçeği Virüsü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Su Çiçeği Bulaşma Yolları?

Su Çiçeği Bulaşma Yolları?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Su Çiçeği Ateş Yapar mı?

Su Çiçeği Ateş Yapar mı?

Su Çiçeği Banyo Yapabilir mi?

Su Çiçeği Banyo Yapabilir mi?

Su Çiçeği Kuluçka Süresi

Su Çiçeği Kuluçka Süresi

Su Çiçeği Beslenme Türleri ve Özellikleri

Su Çiçeği Beslenme Türleri ve Özellikleri

Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Su Çiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Su çiçeği aşısı ne zaman yapılır, su çiçeği hastalığı çocuklarda çok yaygın görülen bir hastalıktır. En sık okul öncesi yaşlarda görülen bu hastalıktan k[...]

Hamilelikte Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte su çiçeği: Çok sıklıkla görülmese de her 10.000 kadının %5'te görülse de hamilelikte su çiçeği çok ciddi bir durumdur. Bütün çocuk hastalarının gur[...]

Su Çiçeği Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Kaşıntı, Su çiçeği çıkarıldığı dönemde oldukça kaşıntı veren bir rahatsızlıktır. Kaşıntıdan bahsetmeden önce hastalık hakkında kısa bir bilg[...]

Su Çiçeği Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Su Çiçeği Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Su çiçeği başlangıcı, bir enfeksiyon hastalığı olan su çiçeği, varisella zoster virüsünün vücuda girmesi ile başlayan ateşli bir hastalıktır. Varisella zoster v[...]

Su Çiçeği Bulaşıcı mı?

Su Çiçeği Bulaşıcı mı?

Su çiçeği bulaşıcı mı, genelde çocukların ve yetişkinlerin çıkartmış olduğu enfeksiyonlu ve ateşli bir hastalıktır. Çocukların geneli su çiçeği aşısı yapt[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6